21.05.2022 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červec Ripersiella hibisci – riziko pro pěstování okrasných rostlin

Červec Ripersiella hibisci je polyfágním druhem živícím se jak na jednoděložných, tak i dvouděložných rostlinách. Vzhledem k nedávným výskytům škůdce na okrasných rostlinách v některých evropských zemích představuje riziko pro pěstování těchto rostlin i v České republice, kde dosud tento škůdce nebyl zjištěn.

Červec Ripersiella hibisci (syn. Rhizoecus hibisci) taxonomicky náleží do řádu polokřídlí (Hemiptera), podřádu Sternorrhyncha a čeledi červcovití (Pseudococcidae). Poprvé byl popsán na kořenech čajovníku čínského (Camellia sinensis) v roce 1971 v Japonsku, odkud se patrně rozšířil do Severní Ameriky a Evropy. Jako hostitele odborná literatura uvádí především hrnkové rostliny (zejména bonsaje). Nejvíce takových záznamů se týká druhu Serissa foetida z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Mezi ostatní hostitelské druhy patří okrasné rostliny (Calathea, Cuphea, Dieffenbachia, Ficus, Hibiscus rosa-sinensis, Nerium oleander, Pelargonium, Rhododendron), další druhy pěstované jako bonsaje (Ligustrum ovalifolium, punica granatum, Sageretia theezans, Ulmus parviflora, Zelkova serrata) a též řada zástupců čeledi Arecaceae (arekovité). Zatím byl tento škůdce pozorován na zástupcích 20 čeledí.

Výskyt tohoto škůdce byl dosud zaznamenán v Asii (Čína, Japonsko, Tchaj-wan), v Americe (USA – federální státy Florida a Havaj; Portoriko) a v Evropě (Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Německo, Slovinsko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko). Poslední záznam na evropském kontinentu pochází z Německa z loňského roku, kdy byl výskyt červce detekován na rostlinách štětkovce (Callistemon) v zahradním centru ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Napadené rostliny pocházející z Itálie byly zničeny, aby se zamezilo dalšímu šíření škůdce.

Červec Ripersiella hibisci je považován za potenciálně závažného škůdce pro pěstování hostitelských rostlin (zejména hrnkových rostlin pěstovaných ve sklenících) na celém území evropského kontinentu. Kromě toho jsou dosud zjištěné záchyty tohoto škůdce ukazatelem, že hrnkové rostliny pěstované ve východní Asii (zejména bonsaje) a vyvážené do Evropy nebyly pěstovány za náležitě kontrolovaných podmínek, a proto mohou být napadeny jinými neevropskými škůdci, včetně červce R. hibisci.*

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Fotografie: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 5/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down