Cenu veřejnosti v soutěži Vesnice roku získala obec Děpoltovice

V rámci vyhlášení výsledků a předávání ocenění celostátního kola soutěže Vesnice roku 2024, které se uskutečnilo dne 21. září 2024 v Uherském Hradišti, byla kromě prvního, druhé a třetího místa v soutěži předána také celá řada dalších ocenění. Cenu veřejnosti v internetovém hlasování veřejnosti získala obec Děpoltovice z Karlovarského kraje. Komise v rámci zúčastněných obcí také vyzdvihla oblast, ve které obce nejvíce vynikají.

Děpoltovice z Karlovarského kraje zvítězily v internetovém hlasování veřejnosti a s 6 277 hlasy si odnesly Cenu veřejnosti. Na druhém místě se s 6 229 hlasy umístily Vrchoslavice z Olomouckého kraje, třetí příčku obsadily Všelibice z Libereckého kraje s 6 131 hlasy.

Řada ocenění pro obce

Celostátní komise také ocenila každou z přihlášených obcí (vyjma těch, které obdržely první, druhé a třetí místo v soutěži) speciálním diplomem. Zvláštní cena celostátní komise za výjimečnou semknutost a pracovitost místní komunity putovala obci Drahouš, jejíž motto je „Obyčejná vesnice s neobyčejnými lidmi“. Obec Tetín, Královehradecký kraj, získala ocenění za odpočinková místa pro občany a návštěvníky obce. Obec Křešice, Ústecký kraj, obdržela ocenění za úsilí o záchranu kostela Nejsvětější Trojice a naučnou stezku skřítka Křemínka. Obec Děpoltovice, Karlovarský kraj, byla oceněna za spolupráci s podnikateli a podporu řemesel. Obec Mrtník, Plzeňský kraj, získala ocenění za svépomocí vybudované sportovně společenské areály. Obec Smrčná, Kraj Vysočina, byla vyzdvižena za mimořádně aktivní komunitní život. Obec Vrchoslavice, Olomoucký kraj, získala ocenění za soudržnost komunity a prorodinnou politiku. Obec Horní Ředice, Pardubický kraj, byla vyznamenána za moderní sportoviště a bohatou květinovou výzdobu. Obec Všelibice, Liberecký kraj, získala cenu za všestranný rozvoj obce včetně místních částí. Obec Ořechov, Jihomoravský kraj, obdržela cenu za unikátně propracovanou péči o životní prostředí a historický odkaz.

V neposlední řadě, Cenu naděje pro živý venkov si v celostátním kole tohoto ocenění odnesla obec Doubravy ze Zlínského kraje. Ocenění uděluje Sdružení místních samospráv České republiky za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích. Pro připomenutí, vítězem soutěže Vesnice roku 2024 se stala obec Vacov z Jihočeského kraje. Odnesla si dar v podobě dotace od Ministerstva pro místní rozvoj v hodnotě 1,6 milionu korun. Druhou příčku obsadila obec Palkovice z Moravskoslezského kraje. Na třetím místě se umístila Dolní Lhota ze Zlínského kraje.*

Zdroj: Vesnice roku