V předvečer 35. výročí sametové revoluce, v sobotu 16. listopadu 2024, se na zámku v Lužanech u Přeštic předávaly Ceny Josefa Hlávky. Každoročně je udílí Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, nejstarší česká nadace založená Dr. Josefem Hlávkou v roce 1904. Cena je určena pro talentované studenty a absolventy pražských veřejných vysokých škol a brněnské techniky, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru, a pro talentované vědecké pracovníky Akademie věd do 33 let věku.
Ing. Štěpánka Tesárková je absolventkou magisterského studijního programu Informační a řídící technika v agropotravinářském komplexu na Technické fakultě. Ta ji nominovala za vynikající výsledky ve studiu, činnosti pro fakultu nad rámec běžného zapojení studentů a vědeckou práci v rámci řešení diplomové práce. Při zpracování diplomové práce se studentka zabývala využitím komponent IoT v chovech domácích zvířat. Prokázala zde možnosti využití těchto zařízení a navrhla je, zkonstruovala a poté i vyzkoušela v praxi.
Fakulta lesnická a dřevařská nominovala Ing. Moniku Pilátovou, absolventku magisterského studijního programu Lesní inženýrství, která vždy patřila mezi vynikající studenty. Nadstandardně byla hodnocena její diplomová práce s názvem Sledování vnitropopulační variability smrku ztepilého na základě fyziologických, optických a fenologických znaků. Fakulta ji doporučila za mimořádný přínos v oblasti lesnické genetiky a fyziologie. Studentka prokázala mimořádné nasazení, hluboké znalosti a schopnost aplikovat teoretické poznatky do praktického výzkumu.
Za Fakultu životního prostředí byl na prestižní ocenění nominován Ing. Mijael Rodrigo Vargas Godoy, Ph.D., absolvent doktorského studijního programu Environmental Modelling. Prokázal výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru a v průběhu studia publikoval řadu odborných článků, kde je u většiny prvním autorem. Jeho disertační práce zlepšila porozumění vícezdrojových kvantifikačních metod a pokročilých přístupů pro hodnocení globální a regionální dynamiky koloběhu vody.
Pradeep Balasaheb Kumkar, student doktorského programu Applied Zoology na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, se věnuje ochraně ryb a zkoumání antropogenních vlivů na vodní ekosystémy. Kromě toho pro vědu objevil ve spolupráci se svými indickými a českými kolegy několik nových druhů ryb. Jeho výzkum obohatil vědeckou komunitu o významné poznatky v oblasti vlivu antropogenní činnosti na vodní ekosystémy, jako je vliv mikroplastů a dalších polutantů. Výsledky prezentuje v renomovaných vědeckých časopisech.
Ing. BSc. Abubakar Sadiq Musa, Ph.D. z Fakulty tropického zemědělství je absolventem doktorského studijního programu Zemědělská specializace, obor Tropical Agrobiology and Bioresource Management. Fakulta ho nominovala za výjimečný přínos v oblasti vědeckého výzkumu a akademického úsilí. Jeho výzkumné práce byly publikovány v prestižních mezinárodních časopisech a jeho prezentace na významných konferencích a workshopech prokazují schopnost přispět k vědecké komunitě.
Ing. Veronika Váňová je absolventkou magisterského studijního programu Veřejná správa a regionální rozvoj na Provozně ekonomické fakultě. Její diplomová práce na téma Statistická analýza vybraných ukazatelů z oblasti lázeňství a turismu ve vybraných krajích ČR se věnuje problematice lázeňství a turismu v ČR. Zaměřuje se na popis dynamiky vývoje ukazatelů, jako jsou počet hostů v lázeňských zařízeních nebo počet přenocování v ubytovacích zařízeních ve vybraných krajích. Výsledky ukazují, že v rámci lázeňství dosahuje Karlovarský kraj podobných hodnot jako všechny zbylé kraje republiky dohromady.
Zdroj: ČZU
Úvodní foto: Archiv redakce