06.09.2024 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena jablek v srpnu vystoupala nejvýš od srpna

Jablka byla v srpnu nejdražší od začátku letošního roku, podle dat Českého statistického úřadu vzrostla průměrná cena na 42,66 koruny za kilogram, loni ve stejném období byla o 2,2 koruny levnější a v roce 2022 stála o šest korun méně. Průměrná cena jablek zemědělských výrobců přitom v srpnu činila 23,70 koruny u odrůdy Early Gold, ostatní letní odrůdy dosahovaly průměrně 22,60 koruny za kilogram, údaje vyplývají ze Státního zemědělského intervenčního fondu. 

Cenu jablek podle nevládních zemědělských organizací ovlivňuje dotační podpora, která je v ČR nižší než v jiných zemích, nebo politika obchodních řetězců.

Proč cena jablek vzrostla?

"Pokud nyní jablka v obchodech zdražují, nemohou za to vzhledem k očekávané nízké letošní úrodě kvůli výkyvům počasí čeští pěstitelé, ale je to následek dovozu zboží a politiky obchodních řetězců," řekla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. Zatímco letos v lednu stál průměrně kilogram jablek 37,15 koruny, v srpnu byla cena o 5,5 koruny vyšší. V srpnu loňského roku lidé za kilogram průměrně zaplatili 40,44 koruny, o rok dříve 36,6 koruny. V srpnu 2020 stál kilogram téměř 50 korun. Při srovnání ceny zemědělských výrobců, která letos v červenci činila 17,8 korun za kilogram, a spotřebitelské ceny, byla spotřebitelská cena jablek v obchodech více než dvojnásobná. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha tvrdí, že čeští ovocnáři mají výrazně menší podporu od státu než v jiných zemích. "Naše produkce je z toho důvodu dražší než například v Polsku, Německu nebo v zemích jižní Evropy," řekl Pýcha. Problém podle něj navíc představuje, že obchodní řetězce v Česku jsou převážně zahraničního původu, jejichž hlavním cílem je optimalizace nákladů a zisk. "Proto nemají motivaci nakupovat ovoce a zeleninu z lokální produkce. Upřednostňují především výši ceny před původem," dodal Pýcha.

Podle údajů zemědělského fondu se v obchodní síti v ČR v marketingovém roce 2022 až 2023 prodalo 108.000 tun jablek, což je téměř stejné množství jako v předchozím roce. Tuzemská konzumní jablka činila na prodejích 61.000 tun, podíl tuzemských jablek na maloobchodním trhu tak dosahoval 57 procent, jedná se o meziroční nárůst o 18 procent. Fond odhaduje, že mimo maloobchodní síť se prodalo zhruba 13.000 tun jablek, o 9000 tun méně než v předchozím roce. Ze zprávy ministerstva zemědělství vyplývá, že u jablek byla loni soběstačnost 51,7 procenta. Celková produkce ovoce v ČR loni činila 285.000 tun a v porovnání se sklizní ovoce v roce 2022 byla o 17 procent nižší. U jabloní klesla o 16,3 procenta na 187.100 tun. V Evropě dosáhla za rok 2023 produkce jablek přibližně 11,4 milionu tun, což je oproti předchozímu roku o 400 000 tun méně. Nejvíce jablek bylo v roce 2023 sklizeno v Polsku, a to čtyři miliony tun. Letos podle odhadu Ovocnářské unie klesne v Evropě úroda ovoce v porovnání s pětiletým průměrem asi o 11 procent. Takové snížení úrody by ale podle unie nemělo vést k tomu, aby obchody výrazně zvyšovaly ceny ovoce. "Promítají se do nich kromě cen zemědělců dále náklady na obaly, náklady na přepravu, náklady na skladování, a především náklady a přirážka supermarketů," doplnila Pánková.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down