01.09.2003 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čemeřice - Helleborus sp.

Charakteristika rostliny
Čemeřice jsou velmi hezké ranně kvetoucí trvalky. V přírodě se vyskytuje asi 20 druhů, nacházíme je v jižní a východní Evropě a Malé Asii. Rostou volně v listnatých lesích. Mnohé druhy jsou velmi proměnlivé.
Výška rostlin se pohybuje v rozmezí 25 až 60 cm. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádány ve vrcholících.

Základ květu tvoří velké kališní lístky, které nahrazují koruny. Jsou zbarveny bíle, zeleně nebo růžově až nachově. Listy jsou řapíkaté, zmnožené, olistění často přezimuje a je dalším ozdobným prvkem. U opadavých druhů většinou vytrvávají listy přes zimu. Rostliny mají krátké silné oddenky nebo přezimující listnaté lodyhy. Všechny druhy čemeřic obsahují srdeční glykosidy, jsou jedovaté. Pro děti je nebezpečné také požití semen.

Některé druhy, které v našich podmínkách dobře přezimují:
Helleborus niger - čemeřice černá, zahradnicky nejvýznamnější, setkáváme se s ní již o Vánocích (např. odrůda ’Praecox’), vykvétá v prosinci až březnu a navzdory svému názvu má květy bílé. Černý je oddenek. Listy jsou stálezelené. Rostlino dosahuje výšky 25 cm. Nejčastěji se používá také k řezu a rychlení.
Helleborus atrorubens - plně mrazuvzdorná trsnatá trvalka, má velké nachově zbarvené květy, které mojí uvnitř světlejší barevný odstín. Kvete v rozmezí únor až květen, listy mojí svěží tmavou zelenou barvu, jsou hluboce dělené, zubaté, lesklé, výška 30 - 40 cm. Plně mrazuvzdorná.
Helleborus cyclophyllus - mělce pohárkovité žlutazelené květy mají výrazné tyčinky, kvete v dubnu, listy jsou hluboce dlanitě dělené, svěže zelené, při rašení stříbřité, nepřezimují, dorůstá do 60 cm. Plně mrazuvzdorná.
Helleborus foetidus - čemeřice smrdutá má menší zvonkovité zelenkavé květy na okraji červené, objevují se od února do dubna, vytrvalé tmavé listy jsou hluboce dělené, dorůstá 30 - 45 cm, velmi dobře snáší mráz.
Helleborus x hybridus je skupina kříženců s rozmanitě vybarvenými květy od bílé, přes růžovou až po nachové odstíny, kvete v březnu a dubnu, rostliny jsou poměrně nenáročné, dobře rostou o dorůstají do 40 cm. Využívají se také k rychlení.
Helleborus odoratus - čemeřice vonná, žlutozelené květy se objevují v únoru a březnu, voní, velké kožovité listy přezimují.
Helleborus orientalis - čemeřice východní, velmi proměnlivý druh s krémově bílými květy (mohou být i růžové nebo nachové či s tečkami), kvete v březnu a dubnu, dosahuje výšky až 50 cm, husté dělené listy přezimují. Dobře odolává mrazu.
Helleborus purpurascens - čemeřice nachová má tmavě purpurové nebo zeleně zbarvené květy vně purpurově potřísněné. Kvete v rozmezí březen až květen. Listy mojí svěží zelenou barvu, jsou děleny do zubatých segmentů, nepřezimují, výška 30 cm. Plně mrazuvzdorná.
Helleborus viridis - čemeřice zelená má převislý zelený květ, na vnitřní straně silně sivě ojíněný, kvete v březnu a dubnu, tmavě zelené listy nepřezimují, dosahuje 40cm, mrazuvzdorná.

Nároky na pěstování
Čemeřici vyhovuje polostinné až stinné stanoviště, i když snese slunce. Optimální je vlhčí propustná humózní půda se zásaditou reakcí. Vyniknou především starší rostliny, necháme je růst více let na stejném místě. U opadavých druhů odstraňujeme listy počátkem jara, když se objeví květní pupeny. Množí se snadno právě dozrálými semeny, i když vypěstování je zdlouhavé. Dále se množí dělením. V létě mohou být napadány mšicemi. Rostliny jsou plně mrazuvzdorné až chladuvzdorné.

Použití
V různě velkých skupinách na trvalkových záhonech, ve skalkách, volně rostoucí podrost okrasných dřevin a stromů. Květ se stále častěji používá také řezaný a čemeřice se snadno rychlí. K řezu se pěstuje především čemeřice černá v odrůdách s čistě bílými květy a dlouhou stopkou, květy vydrží ve váze 8 -12 dní.

Rychlení čemeřice
Celou rostlinu vybereme s balem v první polovině listopadu, odstraníme všechny listy. První dva týdny se oplatí rostliny pěstovat ve tmě, dále pěstujeme na světlém místě, optimální je teplota 6 - 8 °C. Po objevení poupat zvýšíme teplotu na 15 °C. Vykvetou asi za 5 týdnů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down