Pro všechny, které zajímá téma bylinek, připravilo Národní zemědělské muzeum Praha na sobotu 22. dubna od 10 hodin voňavý bylinkový program. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarné dílny, bylinkové divadlo, workshopy vaření z bylinek a zajímavé přednášky. K prodeji budou sazenice tradičních i méně známých bylinek, bylinné výrobky i občerstvení.
Na programu bude například výroba domácí kosmetiky – hojivé měsíčkové masti, s členkami spolku Liška Mazaná, výroba bylinkového mýdla, založení herbáře plevele, výroba semínkových koulí nebo bylinkového květináče, pletení košíků, bylinkové vaření a mnohé další aktivity.
Kromě toho čekají návštěvníky také inspirativní přednášky odborníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i.. S babiččinými bylinkami se mohou příchozí seznámit prostřednictvím Ing. Kateřiny Smékalové. Její přednáška bude soustředěna na druhy léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (bylinek) a způsobů (nejen) jejich používání, jak je popsala Božena Němcová v Babičce. Návrat ke kořenům, tak nazvala svůj příspěvek Ing. Katarína Kaffková, Ph.D., v němž bude hovořit o kořenech a oddencích, jejich využití od koření přes léčení a čištění až po barvení. Byliny pro náš imunitní systém i radost ze života, tak zní téma přednášky doc. Ing. Romana Pavely, Ph.D. Řada faktorů, mezi které patří například dlouhodobý stres, špatné životní prostředí či třeba nekvalitní strava, může snížit léčivou schopnost našeho imunitního systému. Pro zlepšení jeho funkce nemusíme hned sahat po lécích, protože existuje řada bylin, které vykazují imunitu-stimulující účinky. Mezi ně patří jak například obyčejná kopřiva dvoudomá, černý bez nebo rakytník řešetlákový, parcha saflorová či kozinec blanitý. Účastníci zjistí, které bylinky zlepšují funkci imunitního systému, co od nich můžeme očekávat, kde je najdeme i jak je používat.*
Zdroj: www.nzm.cz