03.08.2021 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bylinkářka Trebenová přispěla k obnovení zájmu o tradiční medicínu

Rakouská spisovatelka a bylinkářka Maria Trebenová, která zemřela před 30 lety, 26. července 1991, je vnímána jako průkopnice obnoveného zájmu o přírodní a tradiční medicínu na konci dvacátého století. Její publikace byly v devadesátých letech velmi žádané i v ČR. Krom rozsáhlých znalostí bylin byla specialistkou na bylinnou léčbu a alternativní léčebné postupy, ve kterých navázala na tradici bavorského faráře Sebastiana Kneippa.

Trebenová se narodila 27. září 1907 v Žatci jako prostřední ze tří dcer majitele tiskárny, otec jí zemřel v deseti letech. O dva roky později se matka s dětmi přestěhovala do Prahy. Maria pracovala na různých pozicích, kromě jiného jako osobní tajemnice Maxe Broda. Později se provdala za Ernsta Gottfrieda Trebena. Po roce 1945 se stali obětí vyhnání Němců z Československa. Několik let žili v uprchlických táborech, než našli útočiště v Rakousku a v roce 1951 se usadili v Grieskirchenu.

Tam Trebenová vychovávala děti a věnovala se studiu léčivých bylin, jejich vlastnostem a využití. Mezinárodní věhlas jí přinesla publikace Zdraví z boží lékárny, která byla přeložená do 24 jazyků a ve světě se jí prodalo přes osm milionů svazků, velmi žádaná byla v 90. letech i v ČR. Trebenová pořádala semináře a přednášky v Německu, Rakousku a dalších evropských zemích, navštěvovaly je stovky lidí. Některé z jejích prostředků a rad se časem ukázaly být kontroverzní, přesto je její dílo stále populární a bývá citováno kvůli jejím podrobným znalostem evropských léčivých bylin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down