Brno po pěti letech fungování upraví dotační program pro vytváření zelených střech. Změny zástupci města konzultovali s odborníky z Vysokého učení technického v Brně, ústavu výzkumu globální změny Czech Globe a Svazu zakládání a údržby zeleně. Podpořené projekty by měly ještě lépe plnit své zásadní funkce, jako je zadržování dešťových srážek, snižování emisí oxidu uhličitého nebo hluková a teplotní izolace staveb. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
Zelené střechy mají zelenou
"Od příštího roku bude možné žádat o podporu na extenzivní zelenou střechu pouze od výše souvrství deset centimetrů a více. Zvýší se také podpora u intenzivních zelených střech ze současných 1300 korun na 2000 korun za metr čtvereční. Nově zavedeme kategorii podpory pro biosolární střechy v hodnotě 2000 korun za metr čtvereční," sdělil Chvátal. Extenzivní zelené střechy mají menší tloušťku vegetace, obvykle do 15 centimetrů, intenzivní zelené střechy naproti tomu v desítkách centimetrů, takže účinněji zadržují dešťovou vodu. Biosolární zelené střechy počítají s využitím sluneční energie k produkci elektřiny.
Na zelené střechy Brno každoročně vyčleňuje 19 milionů korun. Podle magistrátu dotační program funguje, což dokazuje stálý počet žádostí i pozitivní zpětná vazba žadatelů. Loni díky podpoře vzniklo 52 projektů o ploše téměř 13.000 metrů čtverečních.
Podle Pavla Dostala ze Svazu zakládání a údržby zeleně byl brněnský program první svého druhu v Česku. "Ukázal jednu z cest, jak se mohou města zasazovat o kvalitnější životní prostředí na svém území. Novinky v dotačním programu vítáme, odrážejí větší důraz na hodnotnější skladby zelených střech," řekl ČTK. Intenzivní zelené střechy podle Dostala rozšiřují užitnou plochu nemovitosti a zpřístupňují střechy obyvatelům. Střechy s výškou souvrství nad deset centimetrů jsou udržitelnější do budoucna, protože rostliny ve vyšší vrstvě substrátu tolik netrpí dlouhotrvajícími suchy, upozornil.
Podpora biosolárních střech, na kterých jsou rostliny i fotovoltaické panely, podle Dostala povede ke kombinovanému využití střech pro výrobu bezemisní energie a zachová přitom všechny výhody zelené střechy.
Zdroj: ČTK