K velmi zajímavému propojení mezi zpracovatelským průmyslem a pěstitelskými firmami dochází ve Velké Británii. Koncem roku 2000 byla uvedena do provozu první rychlírna o výměře 5 ha zasklené plochy vytápěná odpadním teplem cukrovaru. Dostala název „565 Cornerways Nursere“, zdůrazňující, že bude zásobována odpadním teplem cukrovaru celoročně. Ke společné investici se spojila společnost British Sugar a firma Humber Growers ve Wissingtonu v hrabství Norfolk. Investiční náklady na 5 ha skleníků dosáhly 3 mil. GBP (asi 162 mil. Kč). Bude-li projekt úspěšný, plánuje se vybudování dalších 10 ha rychlíren v nejbližší budoucnosti.
Cukrovar poblíž Dowham Maket patří mezi největší v Evropě. Zpracovává kolem 2 mil. tun cukrovky a využití tepelné energie je jedním z rozhodujících ekonomických faktorů jeho pozice na trhu. Cukrovar využívá kogenerační elektrárnu o výkonu 70 MW, produkující tepelnou a elektrickou energii. V minulosti se projevoval přebytek tepla, přesahující potřeby cukrovaru. Nyní je schopna tato elektrárna dodávat jak teplou, tak elektrickou energii a dioxid uhličitý pro potřeby rychlírny. Horký vzduch opouští turbinu při teplotě 500 °C a produkuje páru o teplotě 430 °C, pohánějící turbualternátor elektrárny. Přebytečná pára o teplotě 150 °C je využívána při zpracování cukrovky a při rafinaci cukru. Kondenzuje na teplotu 50 °C, jež je potrubím přiváděna do vzdálenosti asi 0,8 km ke skleníkům. Díky vysokému využití energie dostala rychlírna výjimku z povinnosti odvodu daně z titulu ovlivnění změn klimatu (Climat Change Levy). Samotný cukrovar využívá jen asi 17 MW elektrické energie a dalších asi 50 MW dodává do elektrické sítě.
Příprava investice trvala tři roky, z čehož byly plné dva roky věnovány jednání o partnerských vztazích. Společnost Humber Growers provozuje ve Velké Británii 20 ha skleníků, v nichž převážně rychlí okurky. Dalších 8 ha rychlíren má ve Španělsku, kde rychlí rajčata. Mimo to obchoduje ještě rychlírenskou produkcí zeleniny z dalších 32 ha (okurky, rajčata) jiných pěstitelů. Vlastní výstavba skleníků byla zahájena v lednu roku 2000 a ukončena do prosince 2000. Na celé výměře se budou rychlit rajčata podle zcela nové koncepce, kterou umožňuje neobyčejně nízká cena elektrické energie. Na trhu hodlají proto konkurovat vysoce jakostními zimními rajčaty, které by svojí chutností překonávaly dovozové dlouho uchovatelné plody (typu Long Life).
Rychlírna je monoblokem rozměrů 193 m x 264 m s loděmi o šířce 8 m. Využívání odpadního tepla si vynutilo doplňkovou instalaci topných trubek „Grow Tube“ z bílého materiálu o průměru 38 mm, zatímco trubky standardního půdního vytápění mají průměr 51 mm a bylo jich uloženo na 66 km.
K řízení mikroklimatu byl použit počítač Priva Integro, jenž ovládá rovněž závlahu. Skleník byl rozdělen na 6 samostatných zón, oddělených aspiračními clonami. V každé zóně existují dva vytápěcí systémy, každý z nich může být nezávisle regulován přímo z centrálního terminálu. Systém závlahy instalovala firma Van Vliet, která zajišťovala celou elektroinstalaci a rovněž doplňkové osvětlení (rozvody). Elektrárna cukrovaru produkuje dioxid uhličitý o koncentraci 4 % namísto obvyklých, pro skleníkové prostředí doporučovaných, 12 – 13 %. Aby se tento handicap vyrovnal, instalovala společnost Cantbridge Glasshouse, která byla rovněž dodavatelem skleníků a provedla jejich montáž, kompenzační zařízení, jež dovoluje rozvádět 70 000 m3 plynu za hodinu. Hlavní přívodní řad má průměr 750 mm (polypropylén) a přivádí plyn k distribučním hadicím o průměru 90 mm vždy pro dva řádky rajčat společně. V každé zóně podporuje přívod dioxidu uhličitého výkonný ventilátor.
Samotná lokalita byla podle zkušených zelinářů vybrána šťastně. Světelné poměry dosahují 98 % světelného záření měřeného na jižním pobřeží. Starosti působilo rychlé zajišťování kvalifikovaných pracovníků a zvládnutí náročné technologie. Předností je zahájení provozu ve zcela nekontaminovaném prostředí. Ovšem nyní se i zde počítá s využitím služeb biologické ochrany plodin a s firmou Koppert. Sadbu dodává nizozemská společnost Dutch Grow Group z Ammarlaanu. Na ploše prvních 800 m2 se začalo ověřovat doplňkové přisvětlování sodíkovými lampami o intenzitě 10 000 lux. Hodlají využít pozitivních zkušeností s přesvětlováním touto technikou ve Finsku, Kanadě i Nizozemsku (zvýšení počtu plodů ve vijanu).
Cukrovar ve Wissingronu byl založen v roce 1925. Zpracovává cukrovku z okruhu asi 64 km a produkuje krystalový a práškový cukr pro britský trh. Denní kapacita činí asi 16 000 t cukrovky a v závislosti na obsahu cukru vyprodukuje denně kolem 1500 t cukru. Kampaň začíná v září a končí v únoru. Difúzní cukr se z 50 % zpracovává během kampaně na krystal, dalších 50 % těžké šťávy se skladuje a zpracovává po skončení kampaně.