06.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brány se otevřely – vstupte

Konečně jsme se dočkali! Floriade - největší mezinárodní zahradnická akce tohoto roku (a jistě ne pouze letošního) nastartovala a je připravena přijmout návštěvníky z celého světa. Bude či nebude-li pouze turistickou záležitostí, to ponechám na vás.

Plány a realita
Měli jsme tu výhodu, že jsme získávali během několika let mnoho cenných informací o přípravách na výstavu tak, jak pokračovaly práce. Zároveň jsme měli možnost navštívit plochu budoucí mezinárodní akce před slavnostním otevřením a pozorovat přeměnu krajiny na novou, kulturní oblast V rámci těchto poznatků se v našich představách rodili plány osázených ploch, aranžmá, využití moderních technologií, ale jaká byla skutečnost? Nesrovnatelná! Proto jdete a přesvědčete se sami!
První návštěvníky přivítaly perfektní parkoviště pod stromy (které se všechny sázely jako vzrostlé a jsou buď napojeny na závlahu nebo jsou vybaveny husími krky), příchodové a spojovací cesty lemují speciálně vyrobené 80 cm vysoké květináče osázení hyacintami, tulipány a dalšími cibulovinami. Záhony ve tvaru kapky nabízejí jednotlivé odrůdy například macešek, takže již zde se můžete seznámit s mini maceškami nebo velkokvětými odrůdami.
Sadovnicky perfektně upravené venkovní i vnitřní plochy překvapí každého pozorného návštěvníka. Nejde jen o výsadby a záhony, ale třeba o takovou maličkost, jako jsou stánky s občerstvením, které jsou zabudovány do systému Garsy, který zde dostal novou dimenzi.
Pod střechou
Téma prvního týdne nemohlo být jiné než jarní cibuloviny. V rámci toho se uskutečnil i první odborný seminář - Hydroponické pěstování tulipánů, který byl určen zahraničním i domácím velkým pěstitelům a odborným žurnalistům. Přítomní se seznámili s posledními výsledky výzkumu, které byly ihned aplikovány u velkých pěstitelů (5 a 3 miliony kusů rychlených tulipánů za rok u dvou pěstitelů jistě o něčem hovoří). Samotný seminář by jistě stál o zmínku. Že nešlo o podřadnou věc hovořila i diskuse, do které se aktivně zapojili sami účastníci. Několik vysoce specifických dotazů vznesl jeden ze zahraničních pěstitelů. Zjistilo se, že přijel na seminář z Norska a sám produkuje 3 milionů kusů tulipánů ročně. Jenomže pro malý počet pěstitelů v jeho zemi je sám sobě nejen podnikatelem – pěstitelem, ale zároveň i výzkumníkem.
Podobných seminářů na téma cibulovin bude ještě několik: 6. května (Kvetoucí cibuloviny v zahradní architektuře), 1. července (Produkce kvetoucích lilií), 8. srpna (Kaly na vzestupu).
Společně se semináři se bude měnit i vnitřní expozice a vždy význačnou plochu zaujmou jednotlivé sledované druhy.
Prvé dny po zahájení výstavy vnitřní prostory patřily převážně cibulovinám v nebývalých tvarech, barvách a velikostech. Mnoho vzorků patřilo do skupiny novošlechtění, které se objeví na holandském trhu až za několik let a o něco později snad i u nás. Kvetoucí cibuloviny se představily na ploše 3650 m2 (Astroemeria, Freesia, Hippeastrum, Lilium, Narcissus, Tulipa a další). Na expozici se podílelo 30 společností s vlastní produkcí nebo novošlechtěním.
Další cibuloviny – lilie se představí od 29. června do 7. července (2900 m2), mečíky a kaly budou hlavním objektem ve dnech 7. až 11. srpna (2150 m2) a jiřinky rozkvetou na ploše 1000 m2 v době od 7. do 10. září.
Samotné aranžmá stálo za bedlivou prohlídku. Vedle běžných mini políček zde bylo nespočet váz a vazeb, které upoutávaly svojí nápaditostí. Srdce floristů jistě pookřeje při pohledu na výsledky prácí kolegů. Možná, že jste si všimli, že první výzdobu části haly vytvořil Bart van der Elsken, kterého jsme měli možnost vidět při práci i v Praze. Další velké aranžmá na ploše 2000 m2 ztvární v srpnu Nicky Markslag, která také navštívila naší republiku.
Expozice se mění během týdne nebo jednou za týden. Venkovní nejdéle po šesti týdnech.
Skleník 21. století představuje na malé ploše poslední technické prvky, které se používají nebo se předpokládá, že se budou používat ve skleníkové produkci. Začíná to plnou automatizací všech pochodů, klimatizací, závlahou, uzavřeným pěstebním systémem, pojízdnými stoly… Dnes zde dozrávají rajčata a papriky, rozkvétají růže a saláty dosahují konzumních velikostí. Speciální plast tvoří vlastní plášť skleníku.
Hora a okolí
Průhled na Big Spotters Hill přes vodní hladinu je impozantní. Procházíte novou cestou lemovanou ztepilými antickými bohyněmi a bohy. Moderní skulptura na vrcholku je oslavnou písní na lidskou práci, ale nikdo není schopen odhadnou, jak dlouho bude hora stát.Zdá se, že zde bude příroda silnější než člověk.
Možná, že trochu rozpaků vyvolá v nás nová výstavba na ostrovech, i když má v sobě mnoho zajímavých prvků. Samotná výsadba nejstaršího stromu na Floriade, stoletého Platanus acerifolia, je neobvyklým činem. Nejen vlastní přesazená bylo nelehké, ale vybudování speciálního kontejneru pro jeho následný život byl zajímavý.
Zelené střechy, jednotlivé zahrady, přechod k přírodě nás může oslovit, ale já si bohužel, představuji život v roce 2010 trochu jinak. Zde se snad nejsilněji projevil rozdíl mezi našim pojímáním volného času nebo života v nedaleké budoucnosti.
Zajímavý je i ostrov výzkumu a vývoje, kde se pomocí jakési moderní hry můžete dostat k odborným problémům a jejich řešení nebo alespoň získání odpovědí na určité otázky.
Jste-li na výstavě, nesmíte opomenout uměle vytvořenou horu, kterou můžete zdolat pěšky po schodech nebo dát přednost elektromobilu, který vás pod samý vrchol dovoze bez řidiče, jehož nahrazují senzory upevněné pod vlastním povrchem cesty. Budete-li mít štěstí na pěkné počasí, uvidíte nejen výstaviště, ale dohlédnete až do Amsterodamu a širokého okolí.
U jezera
Stará část parku, pětadvacetiletá, s mírně zvlněným terénem byla jako stvořená pro Údolí květů a Údolí speciálních cibulovin. Plocha 2395 m2 byla rozdělena do tří sektorů s různými kultivary tulipánů, nositelů různých barev, tvarů, květním obdobím a jejich délkou.Celkem zde bylo použito 54 kultivarů tulipánů ve různých odstínech oranžové, červené, růžové, žluté, fialové a bílé v celkovém množství 130 000 cibulí. Modrých Muscari bylo na ploše 2000 m2 vysázeno 900 000 kusů, dále bylo použito 18 kultivarů Hyacinthus v počtu 16 900 cibulí. Pro jarní období se počítá s květem u více než 1 mil. kusů cibulovin.
Po odkvetení cibulovin jejich místa zaujmou letničky a 1500 m2 bude patřit mnoha kultivarům Dahlia.
Emotivní zahrady – Snová, Romantická a Dynamická nabízejí mnoho zákoutí, kde své slovo měly opět cibuloviny. V Snové zahradě dominovaly Narcissus a Anemone. Léto bude patřit Galtonia candicans. Celkem se zde bude pěstovat 30 různých cibulovin. Romantická zahrada sladkou vůní vítala návštěvníky, dnes to byly Tulipa, zítra to budou pivoňky a rané lilie.
Plně osluněná Dynamická zahrada byla plná energie a exprese. Svoji roli hrály různé tvary a kontrasty.
Údolí speciálních cibulovin slouží jako živý katalog. Na ploše 1500 m2 najdete speciální cibuloviny v kombinaci s trvalkami a letničkami. Devadesát variet se představí v počtu 15 000 ks. Mnohé kombinace jsou výsledkem testů dlouhodobého pěstování cibulovin. Předností této oblasti bude doba kvetení, která potrvá od dubna do konce září.
V tomto údolí se nebudete obdivovat pouze květům, ale jistě vás potěší i umělecká díla.
Růžová zahrada před nástupem do plného květu si pro jarní období vypůjčila také trochu cibulovin – 3500 ks (Tulipa, Narcissus, Lilium a sortiment speciálních cibulovin).
Zajímavě je řešena zahrada posledního odpočinku – hřbitov.
Konec parku patří přírodě, hrám a zvukům určena nejen dětem, jak je zvykem u nás, ale dospělým, kteří se nestydí prolézat bludištěm, přecházet lávku odvahy nebo si zapumpovat a vytvářet vodní obrazce.
Po pontonovém mostě se dostanete bez mezipřistání do Asie. Svoje umění a symboly zde nabízejí zahrady jednotlivých států, které lemují břeh jezera. Exotické zahrady mají svoje kouzlo, kde vedle zrakových vjemů jistě budete vnímat charakteristickou vůni, která se snoubí s hudbou. V této části plně platí motto výstavy: Vnímejte přírodu všemi smysly.
Mezi velmi zajímavé národní zahrady se řadí maďarská, která spojila lidovou tvorbu a moderní pojetí stavby – hřbitov a chrám – ze země jsme vzešli, do země vstoupíme. Líbivá je Slovenská zahrada, kde pouze chybějí ovečky. Salaš s bublající studánkou a horskou zahrádkou je jako vystřižena z katalogu turistické kanceláře. Dnešní stav naší zahrádky je trochu nejistý. Je škoda, že monolit, který stál pod altánkem se musel odstranit. Při čelním pohledu jasně chybí domimanta. Nevím, zda díky tomu nezurčí voda řečištěm a nespadá do kašny (z původního monolitu vyvěrala voda). Možná, že by bylo dobré doplnit tabulku vysvětlujícím textem, co expozice vyjadřuje, stejně tak, jak to je při ostatních. Ale v době květů růží bude i naše zahrádka zářit a probudí i spící šípkovou Růženku.. Díky i za toto dílo.
Po celou dobu výstavu spojení s několika centry zajišťuje kyvadlová doprava, která je zadarmo a tak i znavený poutník, který vstoupil do areálu hlavním vchodem a svou pouť zakončil u jezera, může použít volnou dopravu a lehce se přemístit ke svému autu.
Jde-li o citlivého návštěvníka, který chce si přivést mnoho nových inspirací, jistě bude spokojen. A nezapomeňte, že každý den nebo týden přináší do expozic něco nového, jiného, takže optimální datum návštěvy nelze doporučit. Pouze můžeme říci – návštěvu několikrát zopakujte.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down