18.03.2023 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biologická ochrana zeleniny proti houbovým chorobám – I. díl

Na Katedře ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze se již několik let zabýváme účinkem aplikací biologických přípravků na bázi vybraných druhů bakterií a hub na vývoj, růst a zdravotní stav některých druhů zeleniny. Pozitivních výsledků je především dosaženo vlivem zkoušených mikroorganismů na procesy v půdě, které uvolňují živiny, stimulují rozvoj kořenů k produkci fytohormonů a úspěšně brání v rozvoji bakteriálních a houbových chorob kořene, kořenového krčku a nadzemních částí rostlin především v blízkosti půdy.

V dlouhodobějším horizontu speciálně vybrané mikroorganismy zlepšují půdní vlastnosti, snižují kyselost půd a urychlují odbourávání reziduí herbicidů. Jejich použití je efektivní zejména na horších půdách a ve slabších porostech, kde pěstitel z různých důvodů porušuje zásady osevního postupu a nehnojí v dostatečném množství přirozenými hnojivy (hnůj, kompost apod.). V laboratorních skleníkových i polních pokusech jsme zjistili zejména snížení poškození kořenového systému nebezpečnými původci chorob – Thielaviopsis basicola, Phoma lingam, Fusarium sp., Verticillium sp. nebo Sclerotinia sclerotiorum a Sclerotinia cepivorum. Mnoho půd využívaných pro pěstování zeleniny je těmito patogeny doslova zamořeno. Aplikace obvyklých fungicidů je účinná ke snížení napadení nadzemních částí vyjmenovanými patogeny, ale při ochraně kořenového systému je prakticky neúčinná. V podzimním období 2021 byl založen druhý ročník pokusů s využitím biologických přípravků při pěstování česneku.

Pokus byl založen v obci Vinary v Královehradeckém kraji na pozemku, kde česnek nebyl dosud pěstován. Pokusnou odrůdou byl zvolen Ruský paličák. Tato odrůda přinesla v minulém roce u pěstitelky nejlepších výnosů a sadba byla ve výborném zdravotním stavu. Sadba byla získána z porostu bez viditelných příznaků virových chorob. Stroužky česneku byly mořeny v Sulce 12 hodin, v biologických přípravcích 1 hod. Stroužky byly krátce po skončení moření zbaveny přebytečného roztoku odkapáním a ihned sázeny ve sponu 33 x 22 cm.

Text a foto doc. Ing. Jan Kazda, CSc., Ing. Martina Stejskalová, Ph.D., Bc. Veronika Vancová, Jaroslava Vospělová, Katedra ochrany rostlin, ČZU v Praze

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down