Draví roztoči
V posledním díle seriálu Bioagens – prostředky biologické ochrany se autoři zaměřili na dravé roztoče.
Amblyseius cucumeris
Amblyseius cucumeris Oudemans, 1930 (Acari: Phytoseiidae) patří mezi dravé roztoče a používá se k ochraně zeleniny a okrasných rostlin ve skleníku proti třásněnkám (Thysanoptera). Jedná se o polyfágní predátory přirozeně se vyskytující na mnoha plodinách mírného pásma. Avšak právě komerční introdukce napomáhá jejich výraznému rozšíření. Pro biologickou ochranu proti třásněnkám je využíván od roku 1993.
Využití
A. cucumeris je jednoznačně mnoha autory doporučován jako efektivní bioagens pro regulaci třásněnky západní (Frankliniella occidentalis) ve skleníkové produkci papriky a okurek. Počáteční spekulace o nemožnosti využití A. cucumeris u rajčat z důvodu přítomnosti žláznatých trichomů na povrchu rajčete, byla vyvrácena. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že při dostatečně masové introdukci v 4týdenních intervalech byla účinnost regulace třásněnek na rajčeti potvrzena. A. cucumeris úspěšně funguje i při ochraně pokojových květin v zimních zahradách a interiérech. V Litvě testovali účinnost A. cucumeris proti svilušce chmelové (Tetranychus urticae) a roztočíku jahodníkovém (Phytonemus pallidus) v polní produkci jahod. Z výsledků vyplývá, že při počátečním nižším tlaku škůdců postačují pro jejich regulaci 2 – 3 aplikace dravého roztoče A. cucumeris. Dodává se v sypkém substrátu (např. otruby apod.) obsahujícím obilní roztoče, na nichž se A. cucumeris množí. Roztoč A. cucumeris se dodává buď v plastových lahvích nebo papírových sáčcích se substrátem. Substrát s roztoči je nutné před aplikací pomalými krouživými pohyby zhomogenizovat. Sáčky se zavěšují na rostliny, substrátem z lahví se porost posypává. Dalším médiem, ve kterém se roztoč dodává je vermikulit. Preventivní dávka je stanovena na 50 roztočů/m2, kurativní dávka pak 100 ks/m2 každý týden nebo čtrnáct dní. Aplikační sáčky se zavěšují preventivně každých 6 týdnů jeden na plochu asi 3,5 m2. Kurativně se pak obdobně aplikuje v 4 – 5 týdenní frekvenci. Roztoč A. cucumeris je poměrně citlivý k většině insekticidů i některým fungicidů to by mělo být bráno v úvahu. Výrobce doporučuje během mechanické aplikace použití dýchací roušky. Doporučuje se skladovat max. 1 – 2 dny při teplotě 8 – 10 °C.
Taxonomie a původ
Roztoč Amblyseius cucumeris patří do čeledi Phytoseiidae, řádu čmelíkovci (Mesostigmata) (Noyes, 2009). Je široce rozšířen, vyskytuje se v Eurasii, severní Africe, Severní Americe a v Austrálii. K biologické ochraně se používá speciální kmen, který nevstupuje do diapauzy, takže jej lze používat i v zimních měsících za kratšího dne (Rod et al., 2005). V Evropě je evidováno na 80 druhů rodu Amblyseius (Noyes, 2009).
Hypoaspis aculeifer
Roztoči rodu Hypoaspis spp. obývají povrchové vrstvy půdy a kompostu. Jsou známí také z uskladněných potravin, například z mouky. Mohou se vyskytnout také v hnízdech ptáků a hlodavců. Jsou draví a kořist vyhledávají v prostředí, ve kterém žijí. Živí se larvami smutnic (Sciaridae), muchnic (Bibionidae), třásněnek (Thysanoptera) a jiného hmyzu a také chvostoskoky (Colembolla) a roztoči. V Evropě se H. aculeifer používá od roku 1996.
Životní cyklus
Pokud má samice dostatek kořisti naklade za den 2 – 3 vajíčka na povrch půdy a do jejich vrchních vrstev. Z neoplozených vajíček se línou pouze samci.
Text a foto Ing. Václav Psota, Ing. Tomáš Kopta, Mendelova univerzita v Brně
celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2011