Zavádění cenového stropu u elektrické energie a plynu se podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky zatím netýká velkých producentů zeleniny. V příštích měsících tak hrozí výrazný růst cen zeleniny, jelikož tuzemští pěstitelé letošní úrodu mrkve, cibule či brambor kvůli extrémně vysokým cenám energií nebudou přes zimu dlouhodobě skladovat. Na jaře by tak byla na pultech obchodů k dostání většinou jen dražší zelenina z dovozu, řekl dnes ČTK Hanka.
Vláda v pondělí oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh) a u plynu na tři koruny za kWh. Za stejné ceny jako maloodběratelé by měly elektřinu a plyn nakupovat samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.
Zastropování cen energií se podle Hanky má podle nynějších pravidel vztahovat pouze na malé farmy z řad maloodběratelů elektřiny. "Velkoodběratelé cenu mít zastropovánu nebudou. Týká se to takřka všech velkých podniků, které zeleninu dlouhodobě skladují. Veškeré zboží, které máme na polích, se proto budeme muset snažit urychleně prodat. Na jaře pak budeme muset zeleninu dovážet ze zahraničí," uvedl Hanka.
Podle Hanky už nyní lze na pultech některých tuzemských obchodů koupit balení 2,5 kilogramu brambor z Francie za 75 korun. "České brambory se přitom aktuálně prodávají za zhruba třetinovou částku," dodal.
Pěstování zeleniny patří podle Hanky mezi energeticky náročné sektory. "Náročný je provoz závlah, kde podíl nákladů na energie je největší nákladovou položkou, přičemž se zavlažuje více než 80 procent ploch zeleniny. Energeticky náročné je také následné zpracování a chlazení veškeré produkce, včetně dlouhodobého skladování," uvedl.
Zatímco loni tuzemští pěstitelé za MWh elektrické energie platili od 1400 korun do 2000 korun, nyní ve spotových cenách platby podle Hanky vyskočily na 12.000 až 15.000 korun. Kvůli extrémně vysokým cenám energií pěstitelé v zimě omezí produkci zeleniny ve sklenících. Rychle rostoucí náklady sehrají také důležitou roli při rozhodování zelinářů, zda zasejí zeleninu pro jarní sklizeň. Letos plochy se zeleninou meziročně klesly o 5,2 procenta a příští rok by propad mohl být podle Hanky mnohem výraznější.
Hanka upozornil, že výpadek v produkci nebude možno příští rok nahradit dovozem zeleniny za přijatelnou cenu ze zahraničí. Letošní úroda zeleniny v Evropě je kvůli suchu slabší, takže ve skladech skončí méně zeleniny. Zároveň rostou náklady na skladování. "Ceny proto budou poměrně vysoké, a to i na západní trhy," míní Hanka, podle kterého na jaře může být drahá zelenina pro některé tuzemské domácnosti s nižšími příjmy cenově nedostupná.
V Česku je evidováno více než 400 pěstitelů zeleniny. Tuzemské pěstební plochy zeleniny určené pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl se v posledních letech pohybují mezi 11.000 až 12.000 hektary.
Zdroj: ČTK