Plochy vinic Jižní Moravy sice nedosahují rozloh zahraničních vinařských oblastí, i tak však patří mezi vyhlášené producenty vína. V rámci České republiky zaujímají více než 95 % ploch registrovaných vinic. Půvaby zdejších druhů spočívají především v rozmanitosti a plnosti chutí. Vinná réva se zde pěstuje již od dob starých Keltů.
Od té doby se pěstitelské postupy změnily. Vysoký podíl ručních zásahů zjednodušily stroje z nabídky mnoha společností. Jednou z nich je i Cime-M, s. r. o., dceřinná společnost Cime Pelhřimov, s. r. o. Na trhu působí od roku 2004 a za své sídlo si vybrala Valtice, hlavní město vína.
Zahradníci ocení
Společnost Cime-M se zabývá dovozem strojů a mechanizace pro zemědělskou a komunální techniku, v portfoliu výrobků si vyberou i ovocnáři či vinaři. V nabídce společnosti nalezneme kompaktní traktory značky Goldoni, Lindner či Valpadana s výkony od pěti do 150 koní. Své místo na českém trhu si našly i stroje značky Maschio určené k přípravě půdy. Při údržbě a ošetřování ploch veřejné zeleně můžeme sáhnout po značce Carbogreen či
Bily Goat. V nabídce nechybí ani sekačky s nulovou osou rotace od amerického výrobce Walker.
Nezanedbatelnou část prodeje zaujímají specializované stroje pro práci ve vinicích. Výběr dovážených strojů vychází ze zkušeností jednoho z majitelů Cime-M, Petra Procházky, který provozuje Vinařství Procházka, Valtice. V jejich okolí obhospodařuje 20 hektarů vinic a vybrané stroje zde tak může jednoduše prověřit.
Ideální je Ideal
V době uskromňování a hlídání nákladů se vyplatí pracovat se stroji, které vynikají nízkou spotřebou. Právě to je výhodou nového postřikovače Diva 1000 Ideal. Ten pochází z dílny italského výrobce rosičů a postřikovačů společnosti Ideal. I přes vyšší pořizovací náklady se pořízení stroje vyplatí. Vybavení radiálním (pneumatickým) systémem snižuje spotřebu postřikové kapaliny až o 75 % na hektar ošetřované plochy. Díky moderní technologii lze tedy zvýšit výkon postřikovače na čtyřnásobek klasického výkonu při udržení postřikové dávky předepsané výrobcem.
Stroj pracuje na principu rychlosti proudění vzduchu, jenž ovlivňuje přesnost aplikace a velikost kapének, které dopadají na listovou plochu. Ty jsou oproti strojům s axiálním ventilátorem mnohem drobnější, díky čemuž aerosol lépe pokryje ošetřovanou plochu a ošetření je účinnější. S úsporou postřikové kapaliny přichází i úspora vody a doby trvání pracovní operace. Aplikace postřikové kapaliny se realizuje prostřednictvím šesti difuzorů, které je možné libovolně nasměrovat. Aby byla zachována přesnost postřiku, je vhodné realizovat ošetření za příznivých povětrnostních podmínek.
Nejen pro vinaře
Postřikovač je možné vybavit na základě požadavků zákazníků aplikační nástavbou včetně trysek pro použití v sadech či k ošetření výsadeb okrasných dřevin do výšky 40 metrů. Postřikovač lze využít i na krytých plochách, kdy je aplikace realizována pouze vsunutím ramene do skleníku či fóliovníku.
V nabídce je objem nádrže od 100 do 3000 litrů. Samozřejmostí je kompletní výbava podle evropských standardů po bezpečnostní i hygienické stránce.
Popisovaný stroj ocení především ti, kteří hospodaří na plochách větších než 20 hektarů. Zvýšená investice na pořízení moderní technologie se jim vrátí po jednom roce provozu.