Růže perská (Rosa persica) je v mnohých znacích výjimečná růže. Popsal ji François André Michaux v roce 1789. Barthélemy Charles Joseph Dumortier ji v roce 1824 přeřadil do samostatného rodu Hulthemia, především kvůli chybějícím palistům a tvaru listů. V přírodě se vyskytuje od Íránu po Altaj. Rostliny na východu areálu jsou někdy řazené do samostatného druhu Rosa berberifolia, popsaného Petrem Simonem von Pallas v roce 1792.
Firma R Harkness & Co. Limited se šlechtěním okatých růží zabývá dodnes. Ze zajímavých, v současnosti nabízených odrůd můžeme jmenovat ´Alissar, Princess of Phoenicia´ (2009). Tato růže je poloplná s 10–16 korunními plátky krémové barvy s rubínovým středem a při odkvétání přechází do růžové. Druhou úspěšnou odrůdou též z roku 2009 je ´Persian Mystery´ s plným květem, který se skládá z 26–40 korunních plátků, jenž jsou barvy růžové s bordó středem.
Ralph Moore (1907–2009) byl americký šlechtitel, který se zaměřil především na miniaturní a patio růže. V devadesátých letech a začátkem tisíciletí uvádí takzvanou Hallo sérii, miniaturní, jednoduché růže, z nichž některé je možné zařadit k Hulthemia – hybridům. Jedná se například o ´Halo Gold´ (MORgolden). Tento hybrid má, jak již vyplývá z názvu, květ žlutooranžové barvy se zlatavým středem, je jednoduše kvetoucí, většinou s pěti až osmi korunními plátky. ´Halo Karol´ (MOReyes, 1998) je světle růžové barvy s tmavě růžovým středem, ´Halo Sunrise´ (MORsunrise, 1997) má jednoduchý květ obsahující 5–8 korunních plátků žluté barvy s červeným středem a ´Halo Today´ (MORtoday, 1994) poloplný květ obsahující 5–14 okvětních plátků oranžovorůžové barvy s růžovým středem. Poslední ze série, 'Peach Halo' má poloplný květ světle růžové barvy s oranžovorůžovým středem.
Text a foto
RNDr. Pavel Sekerka,
Petra Peroutková,
Průhonická botanická zahrada, Botanický ústav AV ČR, v. v. i.
Celý článek najdete v časopise Zahradnictví č. 12/2018.