30.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální výskyt infekce cerkosporové listové skvrnitosti

V řadě okresů středních a severních Čech došlo v průběhu 25. týdne ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporové listové skvrnitosti řepy. S ohledem na srážky v tomto týdnu se očekává splnění podmínek i na dalších lokalitách. Slabý výskyt choroby se v porostech potvrdil v 26. týdnu ve východních Čechách.

Úhrny srážek v posledním týdnu akcelerovaly vývoj chorob v porostech a došlo tak ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporou. Slabé výskyty byly potvrzeny na Náchodsku a Chrudimsku již před 25. týdnem. Podobné zkušenosti s časnými výskyty infekce v prvé polovině měsíce června byly zaznamenány i minulý rok. 
V porostech se ve vyšší míře začaly objevovat imaga makadlovek 2. generace. Na Opavsku byl potvrzen výskyt poškození larvami 1. generace. Tam, kde byly zaznamenány škody larvami makadlovek v minulém roce by bylo vhodné insekticidně ošetřit. Signalizace 2. ošetření pro porosty s náletem v 25. týdnu by měla přijít začátkem 27. týdne. 
Současné agrotechnické postupy používané pro pěstování a sklizeň cukrovky k šíření cerkospory a makadlovek napomáhají. Je potřeba neponechávat řepný chrást na povrchu pole, ale zapravit ho do půdy a pěstovat cukrovku na stejném nebo blízkém poli až po několika letech. V sortimentu odrůd před povolením jsou tolerantní odrůdy, které se dokáží s napadením skvnratičkou vyrovnat samy, eventuálně za extrémně silného infekčního tlaku s minimální fungicidní ochranou. Důležitou prevencí je zařazování nehostitelských plodin do osevního sledu, jako je kukuřice, řepka, mák, brambory, luskoviny nebo oves.* 

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down