08.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora a Zemědělský svaz chystají protestní jízdy během summitu EU

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR chystají na 15. září během summitu ministrů zemědělství a rybolovu protestní jízdy v regionech. Ministrům chtějí také předat společné memorandum agrárních komor zemí Visegrádské skupiny. Detaily akce zveřejní po společném jednání předsednictev obou organizací příští týden v pondělí, sdělila mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.

„Situace zemědělců se stává vzhledem k vysokým nákladům, nové dotační politice a environmentálním požadavkům vyplývajícím ze Zelené dohody pro Evropu nadále neudržitelnou. Chtějí to dát najevo české vládě i zástupcům Evropské unie,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal k chystanému protestu. Komora i svaz již pořádaly podobnou akci letos v lednu v reakci na rozhodnutí vlády, která změnila pravidla rozdělování dotací na další období mezi lety 2023 až 2027. Zemědělci protestovali hlavně proti přesunu větší části peněz z přímých dotací směrem k malým farmářům. Na silnice po celé ČR tehdy vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Demonstrace proti dotační politice proběhla také letos v červnu v Praze, kde se konalo nejprve protestní setkání v Lucerně a následně se zemědělci vydali před Úřad vlády ČR.

Na úterý 13. září je také nahlášeno protestní setkání zemědělských odborů nazvané Nesouhlas se zemědělskou politikou vlády ČR před jejím sídlem. Ohlašovatelem je Asociace svobodných odborů ČR, detaily protestu svaz zatím nezveřejnil.

Komora si nechala zpracovat dopadovou studii k nastavení zemědělských dotací na příští období. Uvádí, že negativně ovlivní přibližně 2000 velkých podniků, které hospodaří na 63 procentech půdy a chovají více než tři čtvrtiny hospodářských zvířat. Kvůli přesunu větší části dotací směrem k menším farmářům může podle studie dojít u velkých firem ke snižování konkurenceschopnosti a produkce, zpomalení inovací a v dlouhodobém výhledu i k poklesu počtu firem. Součástí studie je také model, podle kterého nastavení dotací zvětšuje rozptyl průměrné platby na hektar mezi malými a většími podniky. Podpora proti původnímu plánu dotací klesá zhruba od 500 hektarů obhospodařované půdy. Farmář, který má 100 hektarů, dostane o 1457 korun na hektar více, firma s 800 hektary půdy podle studie o 334 korun méně. Podnik s 1600 hektary podle nového nastavení dostane o 570 korun méně a podnik s 3200 hektary o 688 korun méně.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down