27.03.2017 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Afinita nových hrušňových odrůd s kdouloňovou podnoží MA ve školce

Kdouloně jsou pro své nesporné výhody nejpoužívanějšími podnožemi v intenzivních výsadbách hrušní. Jejich používání má však i několik nevýhod, mj. je to špatná afinita s některými odrůdami. Cílem této práce bylo stanovit afinitu několika nových odrůd pocházejících ze šlechtitelské stanice v Těchobuzicích (Sempra Litoměřice s. r. o.) s kdouloňovou podnoží MA ve školce.

Testovanými odrůdami byly: ´Beta´, ´Jelka´, ´Delika´, ´Harbo´, ´Manon´, ´Milada´, ´Milka´ a kontrolní odrůda ´Konference´. Hodnotil se počet dopěstovaných jednoletých výpěstků, počet dvouletých výpěstků odpovídajících dříve platné normě ČSN 46 3601, výška jednoletých očkovanců a u dvouletého výpěstku průměr kmínku 20 cm nad místem očkování. Součástí bylo i vizuální hodnocení. Dobrou afinitu s kdouloní MA měly nové odrůdy ´Milada´ a ´Milka´ a kontrolní odrůda ´Konference´. Špatnou afinitu mají odrůdy ´Beta´, ´Delika´ a ´Harbo´. Znaky snížené afinity vykazovaly i odrůdy ´Jelka´ a ´Manon´.

Text a foto

Ing. Jan Náměstek, Ph.D., Ing. Martin Mészáros, Ph.D. Ing. Luděk Laňar, Ing. Josef Kosina, CSc., Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2017

 

Článek byl odborně recenzován.

Použitá literatura je k dispozici u autorů.

 

Poděkování

Řešení této práce bylo finančně podpořeno projektem MZe QJ1210036, s využitím prostředků a infrastruktury projektu OVI CZ.1.05./2.1.00./03.0116. Výsledek byl vytvořen rovněž za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I, projektu  LO1608, „Výzkumné ovocnářské centrum“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down