04.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní produkce vína bude podle odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let

Letošní světová produkce vína bude podle prvních odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Velký propad výroby se očekává v Evropské unii, kde menší objemy hlásí tři největší výrobci – Itálie, Francie a Španělsko. V Česku se podle OIV očekává mírný růst produkce.

Organizace očekává, že letos se v 28 zemích světa, odkud pochází 85 procent celosvětové produkce vína, objem výroby tohoto alkoholického nápoje sníží o čtyři procenta na cirka 250 milionů hektolitrů. Třetí rok za sebou tak výroba bude pod dlouhodobým průměrem. Letošní údaj se přibližuje tomu z roku 2017, který byl nejnižší za posledních 60 let, uvedla agentura Reuters. Tehdy se vyrobilo 248 milionů hektolitrů vína.

"Očekáváme, že světová spotřeba (vín) ve srovnání s rokem 2020 vzroste," uvedl šéf organizace Pau Roca. V loňském roce se odvětví muselo vyrovnat s uzávěrami restaurací, barů i specializovaných prodejen v mnoha zemích světa. Vinaři proto více vsadili na prodej po internetu, i přesto ale tržby klesly o tři procenta. Letos prognózy předpovídají dvouprocentní meziroční růst, který ale omezuje pokles poptávky v Číně.

Rozsáhlý propad výroby se očekává v Evropské unii, kde hlásí pokles tři největší výrobci vína - Itálie, Francie a Španělsko. Vinice v západní Evropě postihly jarní mrazy a pak silné deště a s nimi spojený výskyt plísni. V EU tak podle OIV objem meziročně klesne o 13 procent na 145 milionů hektolitrů. Ve Francii se očekává propad o více než čtvrtinu na 34 milionů hektolitrů. Největším světovým producentem bude podle odhadů i letos Itálie s 44,5 milionu hektolitrů vína následovaná Španělskem s 35 miliony hektolitrů.

Mezi většími unijní výrobci hlásí růst Německo, Portugalsko či Rumunsko. V Česku se očekává o dvě procenta vyšší výroba než vloni. Růst hlásí i některé mimoevropské státy na severní polokouli. Například v USA se očekává růst objemu vyrobeného vína o šest procent na 24 milionů hektolitrů.

Prudký nárůst hlásí státy jižní polokoule, kde se očekává výroba kolem 59 milionů hektolitrů, o pětinu vyšší než v roce 2020. Díky dobrým povětrnostním podmínkám, které podle OIV způsobil fenomén El Niňo, se velmi dařilo vinařům v Latinském Americe. V Chile, který je největším výrobcem v oblasti, se očekává největší objem za posledních 20 let, a to 13,4 milionu hektolitrů. O 30 procent vyšší se očekává produkce vín v Austrálii, která by měla letos dosáhnou 14 milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down