Na břehu Vltavy v pražské Troji se rozprostírá areál Pokusné stanice katedry zahradnictví České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Na stanici se zabývají především pěstováním ovoce, zeleniny a květin. Demonstrační a výzkumné pracoviště hospodaří na ploše přibližně pěti hektarů.
S výsledky výzkumu i s praktickými ukázkami se každoročně seznamuje veřejnost na dnu otevřených dveří. Příchozí mají možnost si prohlédnout zajímavé polní a skleníkové pokusy i široký sortiment různých plodin. Na stanici pěstují také málo známé druhy. Tradiční přehlídka porostů ovoce, zeleniny, květin i kultur jedlých a léčivých hub se každoročně těší vysoké návštěvnosti a ne jinak tomu bylo i letos. Příchozí nejen načerpají množství užitečných informací, ale také mají možnost ochutnat různé pokrmy z místních výpěstků.
I netradiční zelenina
O pěstování zeleniny včetně netradičních druhů hovořila Ing. Lenka Brožová z ČZU. V porostech letos záměrně ponechala i rostliny zeleninových druhů, které tam samy narostly ze semen. Jednalo se například o novozélandský špenát neboli čtyřboč. Loni se na venkovním záhonu novozélandský špenát vysemenil a na jaře vytvořil zapojený porost. Čtyřboč může nahradit špenát v době, kdy se už nepěstuje. Ke konzumaci se využívají konce výhonů. K výhodám pěstování čtyřboče patří to, že rostliny stále obrůstají. Příchozí si prohlédli i zajímavý pokus se salátem, kde se sledovaly různé možnosti ochrany proti slimákům. Ti se letos přemnožili. Zkoušelo se použití různých granulí i vaječných skořápek. Také se u salátu ověřovalo využití speciální hliněné nádoby umístěné v porostu. Nádoba naplněná vodou pomáhala udržovat vláhu. Přítomní si mohli prohlédnout i léčivou a kořeninovou bylinu yzop. Kousek vedle vyrostl brutnák. Mladé listy je možno využít na salát. Květy brutnáku jsou jedlé a lze je použít na ozdobu pokrmů. Zajímavost představuje kozlíček polní, který se vysévá od pozdního léta do podzimu. Tato ozimá plodina vytváří na jaře bohaté růžice. Listy obsahují velké množství vitamínů. Kozlíček má příznivý vliv na nervy. Nervovou soustavu povzbuzuje i jednoletá rostlina citronová tráva.
Množství odrůd rajčat
Ing. Marek Kubíček popsal pěstovaný sortiment rajčat, kterých se v pokusech porovnává kolem šesti desítek odrůd. Také představil pokusy s variantami různých ošetření. Rajčata na stanici pěstují na poli i ve fóliovníku. Poté dosažené výsledky porovnávají. Rajčata na poli letos ve velké míře napadla plíseň bramboru. Klasickou hybridní odrůdu rajčat představuje Start F1. Na tomto hybridu se uskutečnily rozmanité pokusy. Mimo jiné se sleduje vliv různých ošetření proti plísni. V pokusech se po čtrnácti dnech postupně uskutečnila čtyři fungicidní ošetření. Přesto rajčata na poli kvůli deštivému počasí během vegetace ve větší míře napadla plíseň. Ve fóliovníku na stanici pěstují stejný sortiment odrůd rajčat jako na poli. Fólie chrání rostliny proti dešti. Proto v letošním deštivém počasí rostliny ve fóliovníku trpěly plísní méně. Zúčastnění měli možnost jednotlivé odrůdy rajčat ochutnat a porovnat.*
Text a foto Ing. Hana Honsová, Ph.D., Praha
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2021.