(ČTK) – Sady Nebílovy, významný pěstitel ovoce v Plzeňském kraji, letos kvůli nepřiměřeným požadavkům velkoobchodů na průměr třešní i na cenu vsadily výhradně na prodej ze dvora a také poprvé na samosběr. Lidé si mohou sami nasbírat třešně za 50 korun za kilo, řekla dnes ČTK vedoucí sadů Jana Zikmundová.
"Cena šla proti loňsku dolů, protože letos je jich hodně. A velkoobchody nás začaly týrat průměry třešní, aby odpovídaly kalibru, který nám určí," uvedla. Do velkoobchodů proto letos nedodaly ani kilogram. "Tahají sem třešně z Rakouska, z Turecka. Billy a Kauflandy (obchodní řetězce) mají nařízeno brát z těchto zemí a české ovoce nikdo nechce. Problém, že čeští farmáři mají problém dostat se na náš trh, trvá několik let. Pořád se sem tahá ovoce z ciziny. Ale když je tady české, tak ať se prodá místní nejdřív," řekla Zikmundová.
Do ČR se podle ní vozí třešně z Turecka s průměrem 22 milimetrů. "Dovedete si představit, jak trpí, než sem dojedou, co na nich musí být. A my tady českou třešni nejsme schopni prodat, protože řeknou, že tam našli dvě menší a jednu špatnou a hodí nás přes palubu," uvedla. Velkoobchody požadují po sadech průměr 28 milimetrů. Výkupní ceny jsou různé, pohybují se kolem 65 korun za kilogram. Pokud sady platí brigádníky, nevyplácí se jim to.
"Takže jsme si řekli, že se nebudeme trápit a ať si je lidé u nás otrhají. Jsou nadšení a děkují nám, že je vůbec do toho sadu pustíme, a navíc je tu hezky," řekla. Pro sady je 50 korun za samosběr přijatelná cena, protože nemusí platit brigádníky, jen pokladní. Samosběr bude určitě možný do konce tohoto týdne a podle počasí zřejmě i příští týden. Zájemci mohou zavolat přímo vedoucí sadů na číslo 737 260 025.
Třešní je v Nebílovech stále ještě dost, asi osm řad. "Ve všední dny mohou lidé přijet od 09:00 do 16:00, v sobotu do 15:00, v neděli od 14:00 do 18:00, až do otrhání sadů," uvedla vedoucí. Ze dvora je prodává za 99 korun za kilogram.
Pracovníci sadů začali česat třešně minulý pátek. Ze tří hektarů jich bude letos zhruba deset tun, více než dvakrát tolik než z loňské sklizně, i když část ovoce také pomrzla.*
Sifona
„Společnost BILLA odebírá ze 100 % třešně od českých sadařů, ze zahraniční produkce třešně dlouhodobě neodebírá. Spolupracuje například se sady v Bílém Podolí, Libčanech nebo Daminěvsi. Jen v roce 2019 prodala na 100 tun třešní, což představovalo více než 6% nárůst oproti roku 2018. V roce 2020 byla produkce třešní ovlivněna negativním vývojem počasí, proto jich BILLA prodala jen necelých 20 tun. Letošní rok je pro produkci třešní znovu velmi příznivý, proto je zákazníci společnosti BILLA naleznou v regálech pod označením Česká farma v balení po 500 g i volně.“