13.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obyvatelé nejjižnějšího švýcarského kantonu pomáhají bojovat s listokazem japonským

Švýcarská výzkumná organizace Agroscope nově zavádí inovativní nástroj pro sledování šíření listokaza japonského (Popillia japonica). Škůdce se již několik let objevuje v nejjižnějším švýcarském kantonu Ticino. Právě proto tam startuje projekt, který počítá s pomocí místních obyvatel.

První listokazi japonští byli chyceni v Ticinu v roce 2017 a škody byly pozorovány v roce 2020. Organizace Agroscope nyní zintenzivňuje boj proti těmto škůdcům a zavádí inovativní nástroj. Obyvatelé regionu jej mohou snadno použít k hlášení pozorovaných listokazů japonských, a tím aktivně pomáhat sledovat a regulovat populaci tohoto brouka.

Uživatelsky přívětivá webová aplikace

Agroscope pověřil švýcarskou společnost In-Finitude SA, aby vyvinula interaktivní mapu. Mapa se nazývá Pollenn® a je k dispozici na webových stránkách www.japankäfer.ch. Tento inovativní nástroj umožňuje obyvatelům Ticina jednoduchým způsobem hlásit svá pozorování v terénu a tím pomáhat sledovat šíření brouka. Aby bylo možné ohlášené případy snáze vyhodnotit, byl ve spolupráci s Advanced Learning and Research Institute (ALaRI) University of Lugano vyvinut nástroj pro rozpoznávání obrazu. Obyvatelé Ticina jsou pomocí videa „Wanted: the Japanese beetle“ vyzváni, aby fotografovali listokazi japonské, které pozorují, a hlásili je na platformě japankäfer.ch.

Včasná detekce je nezbytná

K účinnému boji proti škůdcům je nezbytná včasná detekce. Jakmile listokaz japonský ve Švýcarsku zdomácní, bude těžké ho vymýtit. Regulace populací dospělých brouků, kteří způsobují největší škody, je téměř nemožná. Pozorováním brouka na podzim lze odhalit vajíčka nakladená do půdy a larvy biologicky regulovat.

Jak poznat listokaza japonského?

Listokaz japonský je dlouhý osm až dvanáct milimetrů a vypadá podobně jako listokaz zahradní. Od sebe je možné je rozpoznat podle tří následujících znaků: nápadné zlatozelené třpytivé pronotum, pět bílých chomáčků chloupků na obou stranách břicha a dva další chomáče chloupků na posledním břišním segmentu. Dospělí listokazi japonští se líhnou v červnu a okamžitě začínají s pářením a žírem. Hlavní doba letu trvá od června do září a vrcholí v červenci. To je období, kdy jsou listokazi japonští s největší pravděpodobností vidět.

Kde můžete listokaza japonského vidět?

Dospělí listokazi japonští způsobují poškození žírem na listech, květech a plodech mnoha druhů rostlin. Ve Švýcarsku napadají plodiny, jako je vinná réva, bobulové ovoce (jahody, ostružiny, maliny, borůvky), peckoviny, jabloně, kukuřice a sója, ale také dřeviny, jako je javor, bříza, buk, dub, lípa, topol a vrba. Zejména v regionu kantonu Ticino bylo dosud pozorováno poškození vinic.

Nepůvodní druhy na postupu

Exotické organismy byly zavlečeny do Evropy úmyslně, náhodně, nebo zkrátka proto, že se v důsledku změny klimatu změnily životní podmínky. Organismy jsou považovány za „invazivní“, pokud hrozí, že jejich rozšíření způsobí ekologické, sociální nebo ekonomické škody. Počet nepůvodních druhů ve Švýcarsku se neustále zvyšuje, zejména v důsledku globalizace obchodu a změny klimatu. Vzhledem k významným škodám, které mohou plodinám způsobit, je nezbytná koordinovaná a cílená kontrola na národní úrovni.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down