Je aquaponie budoucností získávání potravin? Tento nový technologický systém spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám. Nepoužívají se žádná umělá hnojiva ani prostředky na ochranu rostlin. Systém šetří až 95 % vody oproti jiným způsobům pěstování.
Aquaponická produkce je zcela nezávislá na počasí a klimatu, navíc je celoroční. Produkty jsou velmi zdravé, nutričně hodnotné a výnosy jsou nesrovnatelné s konvenčním zemědělstvím. Cílem Organizace pro výživu a zemědělství při OSN (FAO) je inspirovat ke změně světa produkcí udržitelných potravin alternativními způsoby. Proto vzniklo následujících sedm pravidel pro aquaponii.
Od chvíle, kdy byla spuštěna první jednotka v Bangkoku až po vodní kulturu pro 120 domácností v Etiopii ukazuje aquaponie svůj skutečný potenciál produkovat potraviny udržitelným způsobem kdykoli a kdekoli. Spojení mezi akvakulturou (chov vodních živočichů, jako jsou ryby, hlemýždi nebo krevety v nádržích) a hydroponií (pěstování rostlin ve vodě), je aquaponie „čistým a zeleným“ způsobem účinné kultivace rostlin v recirkulačních systémech. V aquaponických systémech včetně výzkumných, domácích a komerčních jednotek již bylo úspěšně pěstováno více než 150 různých druhů zeleniny, bylin, květin i malých stromů. Ať už začínáte se svou aquaponickou jednotkou doma nebo budujete rozsáhlý projekt, je třeba dodržovat sedm pravidel.
1. Pečlivě vyberte nádrž. Akvária jsou zásadní součástí každé aquaponické jednotky. Fungovat bude jakákoli nádrž na ryby, ale vhodnější jsou kulaté nádrže s plochým nebo kónickým dnem, protože se snáze udržují v čistotě. Je lepší použít silné inertní plastové nebo skleněné nádrže kvůli jejich odolnosti a dlouhé životnosti.
2. Zajistěte dostatečné větrání a cirkulaci vody. Je vhodné používat vodní a vzduchová čerpadla k zajištění vysoké hladiny rozpuštěného kyslíku a dobrou cirkulaci vody, aby byla zvířata, bakterie a rostliny zdravé. Náklady na elektřinu tvoří významnou část rozpočtu systému, proto je třeba vybrat čerpadla a zdroj energie s rozumem, případně zvážit fotovoltaickou energii.
3. Udržujte dobrou kvalitu vody. Voda je život aquaponického systému. Je to médium, kterým jsou všechny důležité živiny transportovány do rostlin a ve vodě současně žijí ryby. Pro sledování a kontrolu vody je důležitých pět klíčových parametrů kvality: obsah rozpuštěného kyslíku (5 mg/litr), pH (6–7), teplota (18–30 °C), celkový obsah dusíku a zásaditost vody. Sledování kvality vody se může zdát komplikované, ale pomocí běžných testovacích souprav je relativně jednoduché.
4. Nepřeplňujte nádrže. Aquaponický systém se bude snáze udržovat a bude odolávat výkyvům a případnému kolapsu, pokud bude množství ryb na jednotku objemu vody nízké. Doporučená hodnota je 20 kg/1 000 litrů, což stále ponechává dostatečnou plochu pro pěstování rostlin. Vyšší hustota ryb může produkovat více potravin ve stejném prostoru, ale kultura bude vyžadovat mnohem aktivnější údržbu.
5. Vyvarujte se překrmování a vyjměte veškeré nespotřebované krmivo. Odpady a nespotřebované krmivo jsou pro vodní živočichy velmi škodlivé, protože mohou uvnitř systému hnít. Hnijící krmivo může způsobit onemocnění a může spotřebovat veškerý rozpuštěný kyslík. Krmte zvířata každý den, ale po 30 minutách odeberte veškeré nespotřebované krmivo a případně upravte jeho množství v následujících dnech.
6. Vyberte a rozmístěte rostliny moudře. Sázejte zeleninu s krátkou dobou růstu (salátová zelenina) mezi plodiny s delší vegetací (lilek). Pokračující opětovná výsadba rychle rostoucí zeleniny mezi velké plodící rostliny poskytuje přirozeně zastíněné podmínky. Obecně platí, že listovým zeleninám se v aquaponii daří velmi dobře spolu s některými druhy plodové zeleniny včetně rajčat, okurek a papriky.
7. Udržujte rovnováhu mezi rostlinami a zvířaty. Použití systému dávkového pěstování může pomoci udržet stabilní sklizeň vodních živočichů i zeleniny, aby byla zachována konzistentní úroveň produkce a udržována stálá rovnováha mezi rybami a rostlinami. Dobrý zdroj mladých rostlin a mladých ryb je důležitý, proto se ujistěte, že máte dobře naplánováno zásobování.*
Vyplatí se pěstovat akvaponicky v malém měřítku? Docela se mně to líbí, ráda bych si to zkusila, ale zase nechci dělat velký skleník. Spíš to celkově pojmout v menším měřítku. Na internetu jsem ve slevě na http://www.slevovykupon.net viděla nějaké startovací sady, ale i když byly v akci, tak to stálo docela dost peněz. Tak bych si ráda ověřila, jestli to má vůbec smysl a není to jen drahá kratochvíle.