Rok 2021 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen jako Mezinárodní rok ovoce a zeleniny. Jde o jedinečnou příležitost ke zvýšení povědomí o důležité úloze ovoce a zeleniny v lidské výživě, bezpečnosti a zdraví potravin a také při dosahování cílů udržitelného rozvoje. Koordinátorem aktivit ve světě bude Organizace OSN pro výživu a zemědělství Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
OSN si tímto krokem klade za cíl zvyšovat povědomí o tom, jak ovoce a zelenina přispívají ke zlepšení výživy, rozmanitosti stravy a zdraví a také ovlivnit společnost, ekonomiku a životní prostředí směrem k udržitelnému rozvoji. Důležité je stimulovat globální debatu o různých aspektech pěstování a konzumace ovoce a zeleniny a o tom, jak přispívají ke společnosti, ekonomice a udržitelnosti životního prostředí v rozvojových i rozvinutých zemích. V neposlední řadě je důležitá podpora integrovaných a holistických přístupů k řešení potravinových systémů s ovocem a zeleninou prostřednictvím vnitrostátních politik a stimulace spolupráce veřejného a soukromého sektoru včetně výzkumu. Nezbytné jsou také investice do inovací a rozvoje infrastruktury na podporu spotřeby a udržitelné produkce ovoce a zeleniny a snižování ztrát a plýtvání.
Ovoce a zelenina nás podle oficiální brožury vydané OSN k této příležitosti udržují zdravé a dodávají rozmanitost, chuť a texturu naší stravě. Monotónní strava je nejen nezdravá pro člověka, ale je nezdravá i pro planetu, protože vznikají monokultury a dochází ke ztrátě biologické rozmanitosti.
Přesto většina z nás nejí dostatek ovoce a zeleniny. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumovat alespoň 400 g každý den jako prevenci před chronickými onemocněními (rakovina, cukrovka, srdeční choroby, obezita). Odhaduje se, že nedostatečný příjem ovoce a zeleniny způsobuje celosvětově přibližně 14 % úmrtí na rakovinu zažívacího traktu, přibližně 11 % úmrtí na ischemickou chorobu srdeční a přibližně 9 % z těch způsobených mrtvicí. Důležité jsou i aspekty spojené se zaměstnaností – pěstování ovoce a zeleniny je náročnější na pracovní sílu, což vytváří pracovní místa a příjem i ve venkovských oblastech a přináší řadu možností i pro drobné pěstitele.*