V srpnu 2020 se mělo v České republice uskutečnit mezinárodní setkání pěstitelů a šlechtitelů trvalek, známé jako ISU Summerdays a pořádané organizací ISU (Internationale Stauden Union) a Českým spolkem perenářů. Kvůli epidemii koronaviru se nakonec tato akce neuskutečnila a bude (snad…) přesunuta na rok 2021. Nicméně jeden bod této akce splněn byl. A to ISU trial, na kterém se vždy hodnotí trvalkové novinky zaslané evropskými pěstiteli. Ten byl založen již v roce 2019 v pěstebním zázemí Botanické zahrady hl. m. Prahy a v roce 2020 byl vyhodnocen.
Do hodnocení bylo přihlášeno bezmála 60 kultivarů trvalek. Jednou z podmínek pro to, aby byly v trialu hodnoceny, bylo, že nejsou na trhu déle než pět let. Pěstitelé (resp. přihlašovatelé) měli rovněž uvést, čím je nový kultivar odlišný od již známého sortimentu. Lze samozřejmě namítnout, že hodnocení, trvající pouze dvě vegetační sezóny není u vytrvalých rostlin příliš reprezentativní, zejména když zima 2019/2020 byla více než mírná. Nicméně u ISU je tento interval takto nastaven i vzhledem tomu, že se tzv. Letní dny konají každé dva roky v jiné evropské zemi. Jde tak spíše o představení nového trvalkového sortimentu a výběr takových kultivarů, které během těch dvou sezón působily na hodnotitele nejlépe a které přinesly do sortimentu nějakou novost. Začněme ale rovnou vítězi trialu. Zvítězilo celkem pět kultivarů, které jako nejlepší vyhodnotila komise ISU a pořádající zahrada. Na následujících řádcích vám je představím.
Nepeta Bokratune NEPTUNE – šanta z příbuzenstva druhu N. kubanica vyniká především kompaktním vzrůstem a velmi pevnými stonky, u kterých nedochází k rozvalování trsů. V červnu a červenci nakvétá bohatými květenstvími tmavě modrofialových květů. Výška kvetoucích rostlin je zhruba 70 cm. Kalichy v odkvetlých květenstvích získávají načervenalou barvu a také barva olistění se ke konce vegetace mění do bronzově žluté s načervenalými odstíny. Tomuto kultivaru vyhovuje místo na plném slunci či v polostínu a nevysychavá půda.
Andropogon gerardii Darkhawks BLACKHAWKS – česky někdy uváděný jako vousatice, nepatří zrovna k běžným zahradním okrasným travám. Jde o druh původem z vysokostébelných prérií východu Severní Ameriky, který může dorůstat výšky až do 2 m. Tento kultivar je ovšem výjimečný velmi tmavě zbarvenými listy i květenstvími. Jejich barva je ve druhé polovině vegetace temně vínově červená. Rostliny jsou trsnaté a dorůstají výšky asi 150 cm. Vyhovuje jim plné slunce a dobře snáší i sušší půdy. Do trialu byl rovněž přihlášen kultivar Red October. Jeho listy jsou také výrazně červené, resp. postupně přechází ze zelené do červené barvy, ale nejsou tak tmavé jako u předchozí odrůdy. Tento kultivar rovněž méně ochotně nakvétá. Oba kultivary ovšem díky své velmi výrazné barevnosti přinášejí průlom do nabídky vysokých okrasných trav. V odstínech červené barvy např. předčí naprostou většinu kultivarů prosa prutnatého (Panicum virgatum).
Silphium terebinthinaceum JS Moa Ven Toh – česky někdy uváděný jako mužák, rovněž nepatří mezi nejznámější druhy vytrvalých okrasných bylin. Většina jeho zástupců roste ve východních oblastech USA a patří mezi nejvyšší druhy vysokostébelných prérií. Některé druhy dorůstají výšky bezmála 3 m. Silphium terebinthinaceum vyniká nápadnou listovou růžicí tvořenou mohutnými dlouze řapíkatými listy a čepelí dlouhou i více než 50 cm. Ze středu listové růžice vyrůstá v létě květní stonek dosahujíc výšky až 3 m. Kvete v srpnu a počátkem září jasně žlutými květy. Zaslaný kultivar z dílny belgického trvalkáře Jana Spruyta, je o něco nižší s pevnějšími stonky, dorůstajícími do 250 cm. Nejlépe roste na plném slunci a vyžaduje mírně vlhkou, nevysychavou půdu. Dobře zakořeněné rostliny dobře zvládají i sušší stanoviště.
Epimedium Sunny and Share – tento kultivar škornice vyniká drobnějšími, sytě zelenými listy s bronzově zbarvenými skvrnami. V březnu a dubnu pak nakvétá velkým množstvím menších, sytě žlutě zbarvených zvonkovitých kvítků. V rámci odrůd rodu Epimedium patří k nejdéle kvetoucím kultivarům. Výška kvetoucích rostlin je 25–35 cm. Nejlépe rostou v živné, nevysychavé půdě s dostatkem humusu na polostinném stanovišti.
Dicentra spectabilis Cupid – přináší do relativně úzkého sortimentu kultivar srdcovky nádherné především nový odstín barvy květů. Ty jsou velmi světle růžové. Rostliny nakvétají v dubnu až květnu. Jsou kompaktnější a dosahují výšky 60–80 cm. Podobně jako jiné odrůdy srdcovek nejlépe rostou v živné, humózní půdě, která je během jejich vegetace dobře zásobena vodou.
Text a foto
Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,
kurátor sbírek trvalek a okrasných trav,
Botanická zahrada hl. m. Prahy
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 2/2021.*