Aby vám zahrada sloužila, je potřeba se o ni dobře starat a pravidelně ji sekat. Jak ale vybrat vhodnou sekačku na trávu, když v tomto ohledu nemáte žádné zkušenosti? Jaký zvolit pohon a šířku záběru? A která sekačka si poradí i se zarostlou zahradou?
Pohon sekačky
Potřebujete posekat plochu o velikosti pár desítek metrů čtverečních? Zcela jistě si vystačíte s menší elektrickou sekačkou, ať už s přívodním kabelem, nebo na baterii. Jestliže ale vlastníte rozlehlou zahradu o více než 600 m², lépe vám poslouží benzínová sekačka s vysokým výkonem a širokým záběrem nožů.
Šířka záběru
Šířku záběru volte podle velikosti své zahrady. Obecně platí, že malý záběr na velké zahradě znamená více práce a nachozených kilometrů. Na druhou stranu sekačky s menším záběrem umožňují lépe kopírovat terén a posekat trávu v hůře dostupných místech.
- Pro zahradu s plochou do 200 m² zvolte záběr o velikosti 32 cm.
- Pro zahradu o rozloze 500 m² je vhodný záběr cca 40–45 cm.
- Pro zahradu s plochou 1 000 m² a více se vám bude hodit sekačka se záběrem cca 45–53 cm.
Typ sekačky
Na většinu zahrad se vyplatí pořídit rotační sekačku vybavenou noži, které se točí kolem své osy a při tom sekají. Trávu jimi posekáte na běžnou výšku 3–5 cm. Náročnější zahrádkáři, kteří se starají o okrasné trávníky, ocení vřetenovou sekačku, která trávu neseká, ale stříhá. Díky tomu nejsou konečky stébel roztřepené, tráva nežloutne a je hustší a zdravější.
Neudržované plochy zarostlé vysokou trávou zvládnete posekat buď lištovou, nebo bubnovou sekačkou. Ta funguje na stejném principu jako rotační, ale díky otevřenému bubnu nad sečnými noži si před ní tráva nelehá, takže ji ostré nože snadno přeseknou.
S pojezdem, nebo bez?
Sekačka s automatickým pojezdem vám usnadní práci, a to především ve svažitém nebo členitém terénu. Po nastartování a aktivování pojezdu totiž sama jede vpřed a vy ji pouze vedete. Pojezd může pohánět přední i zadní kolečka. Ve většině případů je vhodnější zvolit sekačku s pohonem pouze předních kol – předek sekačky pak totiž stačí nadzvednout a následně s ní jednoduše zacouvat nebo ji otočit, aniž byste museli vypínat pojezd.
Sbírání trávy, výhoz, mulčování
Některé sekačky sbírají posečenou trávu do koše, takže ji nemusíte sami hrabat. Pohlídejte si ale velikost sběrného koše, aby se příliš brzy nezaplnil. Zanevřít byste ale neměli ani na funkci zadního nebo bočního výhozu. Čas od času se totiž doporučuje trávník po sečení shrabat, jelikož ho díky tomu provzdušníte a odstraníte mrtvé kořínky.
Při každém třetím sečení trávníku je také vhodné mulčovat. Sekačka posekanou trávu rozseká na drobné kousky, které vyhodí zpět na trávník. Takzvaná mulč trávník zvlhčí a navíc působí jako přírodní hnojivo.
Nezapomeňte na detaily
Při výběru sekačky na trávu se vyplatí bazírovat na detailech, jako jsou velká a široká kolečka, která si lépe poradí i s náročnějším terénem. Sekání vám také náležitě usnadní elektrické startování nebo výškově nastavitelné madlo. Jestliže vybíráte sekačku poprvé, přečtěte si uživatelské recenze na Heurece, ať víte, na co se zaměřit.*
Moc bych chtěl poděkovat za takto užitečný článek při výběru zahradní sekačky, protože jsem tímto odvětvím naprosto nepolíben, koupili jsme si před měsícem kousek za Prahou chatičku a já potřeboval posekat zahradu. Sehnal jsem sekačku nakonec výhodně trochu použitou z webu https://dum-a-zahrada.biginzerce.cz/ a jsem s ní nadmíru spokojen. Velké díky za shrnutí těch nejdůležitějších parametrů.