Podnikatelé mnohdy ať už před zahájením podnikání nebo později spolu s rozvojem jejich podnikatelské činnosti řeší, zda své podnikání provozovat jako fyzická osoba (dále jen OSVČ), nebo založit společnost s ručením omezeným (dále s. r. o.). Na to, jaké výhody a nevýhody se s oběma způsoby podnikání pojí a podle čeho by se měli podnikatelé při výběru způsobu podnikání řídit, se zaměříme v následujícím článku.
Pokud se podnikatel rozhodne podnikat v rámci s. r. o., budou počátky jeho podnikání nepochybně spojeny s vyšší administrativní a finanční zátěží, než je tomu u OSVČ. S. r. o. se zakládá zakladatelskou listinou nebo společenskou smlouvou, které musí mít formu notářského zápisu, což představuje první výdaje (§ 8 zákona o obchodních korporacích). Dále je nutné podat návrh na zápis s. r. o. do obchodního rejstříku, což s sebou nese další administrativu a poplatky. Zakladatelská listina nebo společenská smlouva musí obsahovat mimo jiné i výši základního kapitálu (§ 146 odst. 1 písm. f) zákona o obchodních korporacích). Jeho minimální výše už sice od roku 2014 není 200 000 Kč jako dříve a činí symbolickou 1 Kč, avšak v praxi se i nadále setkáváme se základním kapitálem v řádu tisíců, desetitisíců či statisíců korun, jelikož nižší částky nebudí příliš velkou důvěryhodnost u klientů a obchodních partnerů (§ 142 odst. 1 zákona o obchodních korporacích). S. r. o. se přitom hodí založit, pokud máme zájem budovat určitý subjekt, který je zpravidla nezávislý na našem jménu a postupně může expandovat a získávat na ceně, aby jej bylo případně možné prodat za určitou cenu.*
Text
JUDr. Kristýna Opletalová,
Mgr. Tomáš Liškutín,
AK Tomáše Liškutína
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2020.
We are very thankful for all your ideas and for sharing them to all your readers. Keep it up and we will continue to support your web posts.
Kamloops Carpet Clean