Pěstitelství révy vinné a výroba z hroznů jsou definovány nejen v zákoně č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství v platném znění, ale podléhají také celé řadě přímo aplikovatelných předpisů Evropské unie. Obecně lze konstatovat, že pokud pěstitelé révy a výrobci produktů z hroznů uvádí hrozny a produkty na trh, podléhají legislativním ustanovením a dozorovým orgánům, na které je možné se případně obracet. Je to Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Záměrem článku je seznámení vinohradníků s možnostmi udělení povolení k výsadbě révy, ale také poukázat na možné následné správní sankce při neuplatnění celého či částečného povolení při výsadbě révy. Ke statistice o udělování povolení pro novou výsadbu révy (PONV) tzv. novým způsobem je uveden tabulkový přehled. K povolení pro novou výsadbu révy lze tedy uvést, že v roce 2016, 2017 a 2020 nebyla kvóta překročena a případné nevyužité, tzv. exspirované povolení je/bude pokutováno s nižší částkou. V roce 2018 a 2019 však byla kvóta překročena a následné pokuty za nevyužití budou vyšší. Pro rok 2021 je kvóta velmi mírně meziročně ponížena na 180,7 ha a je možno o ní požádat od 1. ledna do 28. února 2021.*
Text
Ing. Rostislav Gruna,
vedoucí oddělení registru vinic
ÚKZÚZ
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2020.
We are very thankful for all your ideas and for sharing them to all your readers. Keep it up and we will continue to support your web posts.
Family Lawyers