Jak se doba koronavirová promítla do situace tuzemských školkařů, jsme se zeptali tajemnice Svazu školkařů ČR Ing. Heleny Zahradníkové, Ph.D. Kromě ohleduplnosti v souvislosti s omezeními proti onemocnění covid-19 je podle ní třeba se zaměřit také na boj se suchem.
Díky práci ve vlastní školce vnímáte veškeré problémy školkařů, které přináší současná doba. S čím jste se museli s příchodem pandemie vypořádat?
V sektoru školkařství je dlouhodobě nedostatek kvalifikované pracovní síly, přestárlá generace a náročnost pracovních operací, což se v této situaci ještě více prohloubilo. V zahraničí je situace ve školkařském sektoru rozdílná v tom, že svazy tvoří jeden stabilní celek s velkou vyjednávací silou, členství je pravidlem a má váhu i z hlediska podmínek pěstování, odbytu, prodeje, licencí. Pokud školkaři u nás skončí a nebudou pěstovat rostliny vhodné pro naše klimatické podmínky a budou se pouze dovážet rostliny ze zahraničí, nebudou odborníci, kteří by poradili a dali rostlinám odbornou péči při výsadbě a v dalších letech. Pandemie nám pouze potvrdila, že je nutné se spoléhat především na sebe a že s fňukáním to nikam nedotáhneme. Mrzí mě, že hodně školkařů, kteří nejsou ve svazu, bez okolků pobírají výhody, které v rámci svých členů a profesních svazů společně vyjednáme.
Jak se obecně daří školkařům prodávat rostliny v porovnání s předcházející sezónou?
Po devátém ročníku Zelené burzy byly velmi dobře nastartovány objednávky jak u okrasných tak i ovocných dřevin. A jelikož jaro nastalo velmi brzy, sezóna byla nastartována k velmi úspěšnému prodeji a realizacím. Jaro je obdobím, kdy školkaři zhodnotí hodiny tvrdé práce a odříkání a prodají velké množství výpěstků. Coronavirová krize nastoupila v již rozběhnuté sezóně. Zákaz prodeje v rámci přísných opatření všechny zaskočil. Situace v březnu byla velmi špatná, tím spíš, že po rozhodnutí vlády, tj. 13. března 2020 nikdo nevěděl, co bude dál. Školky, zahradnictví a centra byla zavřená. Bylo to jako zlý sen. Zmatek a beznaděj. Nikdo nevěděl, jak se vláda rozhodne. Byl to velmi vyčerpávající víkend plný telefonů a jednání s vládou a Ministerstvem zemědělství. Po intenzivním vyjednávání všech profesních svazů s vládou se podařilo zajistit výjimku prodeje z 15. března 2020. Spoléhat se však a očekávat kompenzace od státu by bylo spíše naivní. Myslím, že naši školkaři to ani nemají ve zvyku, sedět se založenýma rukama. Samo se nic nezasadí, nic nezaškolkuje, nic nevyseje. Jaro a podzim je obecně pro většinu školkařů hlavním obdobím prodeje, proto jeho ukončení by bylo pro velké množství školek likvidační.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2020.
Posts are all wonderful. Thank you for putting a lot of work into it.
Saskatoon Dentists