Jen málo druhů dřevin se v historii stalo předmětem takového uctívání, jako růže a sakury. S růžemi je naše kultura srostlá po staletí, zatímco sakury jsou pro nás ještě stále neprozkoumanou skupinou. V Evropě se sice pěstují desítky odrůd, mezi stálicemi se jich z neznalosti udržuje jen několik. Cílem srovnávacího pokusu bylo zhodnocení tradičního světového sortimentu a vytipování těch nejhodnotnějších druhů a odrůd.
Pozdní třešně obvykle rozkvétají v druhé polovině dubna, kdy se počasí začíná zvolna stabilizovat. Kvetení často ukončují teploty přesahující 20 °C, u těch nejpozdnějších pak časté květnové mrazíky. V zahradě navazuje na jejich sezónu sbírka šeříků a okrasných jabloní. Obecné informace o sbírce jsou uvedeny v příspěvku Časně kvetoucí třešně v Dendrologické zahradě. Nyní si pojďme přiblížit vybrané odrůdy pěstované v Dendrologické zahradě, které lze již považovat za prověřené:
Třešeň jedoská (Prunus x yedoensis) (jen tučně)
Rozkvétá obvykle v polovině dubna, jen v letech s teplým březnem se objevují první květy již na jeho začátku. Kvete bíle s narůžovělým stínováním. Květy vydrží v dobré kondici po dobu dvou až tří týdnů. Na podzim se vybarvuje svítivě oranžově, a to obvykle již v říjnu. Pokud roste na otevřeném, před větry nechráněném místě, mívá kmen silně poškozený mrazy. V závětří bývají stromy zdravé. V zahradě patří k nejatraktivnějším třešním.
Prunus x yedoensis ´Shidare-yoshino´ (jen tučně)
Tato sakura s výrazně převislou korunou je atraktivní třešní s omezeným použitím. Pro celkem bujný růst najde uplatnění jen ve velkých sadových úpravách. Deskovitá koruna převýšila v 15 letech stáří místo roubování o necelý metr. V ostatních charakteristikách se nijak neodlišuje od původního druhu.
Text a foto
Zdeněk Kiesenbauer,
VÚKOZ Průhonice,
Dendrologická zahrada
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5 /2018.