V jarním období, kdy začíná intenzivní vegetace, shledáváme na trávnících zároveň škody, které vznikly během zimy. Porosty bývají proschlé a poškozené chorobami, např. sněžnou světlorůžovou nebo sněžnou paluškovou plísňovitostí trav. Odumřelé listy je třeba vyhrabat a trávník přihnojit. Pokud vzniknou v porostu větší prázdná místa, je třeba jej přisít vhodnou směsí.
Pro takové účely si vybíráme směsi s podobným druhovým složením, jako původní trávník, případně můžeme použít pouze vybrané druhy. Nejlépe se ve stávajícím trávníku uplatní přísev rychleji se vyvíjejícími druhy. Je-li například původní směs složena z jílku vytrvalého (Lolium perenne), lipnice luční (Poa pratensis) a kostřavy červené (Festuca rubra), můžeme přísev provést samotným jílkem vytrvalým. Klíčí a roste rychle, takže méně trpí konkurencí stávajících již dospělých trav. Po vzejití přísevu musíme trávník sekat opatrně, abychom nově vzešlé rostliny nepoškodili.
Pokud chceme založit nový trávník, například po dokončení stavby domu apod., je třeba řádně a s předstihem připravit půdu pro setí a odplevelit ji. Travní směs si vybereme podle účelu trávníku. Klademe-li důraz na estetickou hodnotu trávníku, lze jej založit ze směsi s převahou jemnolistých trav, především kostřavy červené, příp. kostřavy drsnolisté (Festuca trachyphylla). Kostřava červená je velmi jemnolistá tráva, snáší mírnou zátěž i mírné zastínění například pod stromy. Stejně jako ostatní druhy však potřebuje dostatek vláhy, jinak sice neodumře, ale hodně prosychá. Je také náročná na pravidelnou vertikutaci, při které se odstraňují odumřelé výhonky.
Text a foto
Miluše Svobodová
Katedra pícninářství a trávníkářství,
FAPPZ ČZU v Praze
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2018.