Cílem této práce byl výzkum technik sterilizace počátečního explantátu a následná in vitro kultivace jeřábu sudetského (nazývaného též krkonošský). V případě studovaného druhu se jedná o krkonošskou kriticky ohroženou ovocnou dřevinu – endemit rodu jeřáb. Výchozí rostlinný materiál ve formě čtyř dormantních výhonů byl získán z pracoviště Krkonošského národního parku ve Vrchlabí.
Jako sterilizační činidlo byl využit chlorid rtuťnatý v koncentraci 0,15 %. Pro vyvolání multiplikace se osvědčila vysoká koncentrace 4 mg/l cytokininu BAP (6-benzylaminopurin) v MS médiu. Celkově vyšší multiplikační koeficient 2,68 byl v našich pokusech dosažen u genotypu 556. U genotypu 2N513 byl zaznamenán nižší koeficient multiplikace 1,5. Dosažené výsledky ukazují, že zkoumaný druh jeřábu lze pokusně množit v in vitro kultuře.
Text
Ing. Jiří Sedlák, Ph.D., Ing. František Paprštein, CSc., VŠÚO Holovousy s. r. o.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2017
Článek byl odborně recenzován.
Použitá literatura je k dispozici u autorů.
Poděkování
Výzkum byl financován z projektu 7F14122 Conservation and breeding potential of native fruits in the Czech Republic and Norway. Výsledek byl vytvořen za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I, projekt LO1608 „Výzkumné ovocnářské centrum“.