Voda v zahradě zvyšuje její obytnost – II. díl

V minulém dílu jsme se seznámili s možnostmi použití vody v zahradě včetně přírodních koupališť. V současné, technicky vyspělé době vnáší voda do zahradního umění nové, doposud neznámé možnosti uplatnění, které umocňují její výtvarné hodnoty, vnáší klid i pohyb, vytváří zvukové efekty. V druhém dílu se zaměříme na architektonické řešení vodních prvků.

Přírodní charakter architektonického řešení umožňuje úpravu okolí zcela v přírodním stylu, které tvoří se zahradou jednotný celek. Také architektonicky řešený vodní prvek s vodní cirkulací vytváří podmínky pro řešení přívodu vody. Úspěšně lze využít pravidelně geometricky tvarované prameny, například kamenné sloupy s vývěrem, stylizace mlýnského kola, malé vodopády ze zdí a zídek a řadu dalších prvků.

Jezírko i jeho okolí může být řešeno také architektonickým způsobem s využitím pravidelnosti. Součástí vodní plochy mohou být přechody přes vodní hladinu, dokonce i odpočívadlo s osvětlením, výtvarnými prvky.

Text a foto

Ing. Drahoslav Šonský, CSc.,

zahradní a krajinářský architekt

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dneska už jsem rád, že jsem před pár lety založil taky zahradní jezírko na zahradě. Tenkrát jsem do toho šel docela s nechutí a tím, aby mi manželka dala pokoj. :)) Ale nakonec je fajn vodní plochu na zahradě mít. Už jen kvůli tomu, že k nám chodí včely pít a díky tomu opylují ovocné stromy. Na druhou stranu dnes vidím, kolik je specializovaných firem jako http://www.zahradnijezirka.net takže ti, co se do toho pustí dneska, tak to mají o mnoho jednodušší. :))

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down