17.07.2017 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak je to s vytrvalostí trvalek?

To, že budou trvalky rostlinami vytrvalými, se bere tak nějak samo sebou. Asi většina zákazníků předpokládá při nákupu trvalek nebo při realizaci nějakých trvalkových výsadeb, že by měly vydržet více let. Na druhou stranu je termín ´vytrvalost´ do značné míry relativní a bez konkrétnější specifikace skutečné vytrvalosti či minimálně jejího předpokládaného trvání u daného druhu nebo odrůdy může vést u mnohých rostlin k příliš přehnaným očekáváním dlouhodobosti jejich setrvání ve výsadbách.

Za trvalky se obvykle považují rostliny, které jsou schopny po výsadbě vydržet alespoň tři roky. Je to ale dostatečná doba na to, aby byla rostlina opravdu prezentována jako trvalka? Z botanického pohledu asi ano, nicméně z pohledu zákazníka, který nutně nemusí mít povědomí o životnosti a dlouhověkosti různých druhů, a který má o trvalkách jinou představu (trvalka =  tj. rostlina navždy), může být krátkověkost mnohých druhů zklamáním a třeba důvodem ke ztrátě důvěry v sortiment vytrvalých zahradních květin a potenciálně rovněž v jejich prodejce.

Spíše krátkověkých trvalek je přitom celá řada, a to včetně v současnosti velmi populárních novinek v sortimentu třapatkovek (Echinacea), agastache (Agastache), řebříčků (Achillea) či krásnooček (Coreopsis). Svým způsobem je to tak trochu začarovaný kruh. Prodávat rostliny s informací, že jsou to sice trvalky, ale že po druhém nebo třetím roce odumřou, je asi z marketingového hlediska dosti problematické, zejména pokud se jedná o relativně drahé, licencované kultivary mnoha květin.*

Text a foto

Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down