První setkání s investorem máme úspěšně za sebou (viz Zahradnictví 1 a 2/2017), v této fázi tedy již známe představy investora o nové zahradě a nastává bližší seznámení s pozemkem zahrady. V současnosti jsou pozemky obecně malé, ale i malá zahrada může mít několik různých částí. Je to zajímavější než jeden přehlédnutelný celek. Pozemky tvarově extrémní, například dlouhé a úzké, výškově členité, nevhodně orientované ke světovým stranám nabízejí možnost nestandardního řešení a zahradní architekt je musí brát jako výzvu a předvést, co umí.
Myslím, že kompozici zahrady nejvíce ovlivňuje orientace ke světovým stranám …
Ano, ta je určující. S půdou je možné pohnout, ale světlo je dané. Rozhodující je to u parků a velkých zahrad. Tam hledám na prostory odpočinkových aktivit stín i slunce, jak kdo má rád. Vodní prvky, které mají klidnou hladinu, dávám vždy na slunce. Vynikne odraz, třpyt a je také menší nebezpečí růstu řas, protože většina rostlin čistících vodu je světlomilná. Pramen s kaskádou umístím pod stromy, ale vytékat bude na osluněnou plochu. Pohybové aktivity umístím na jižní stranu, která je od severu chráněná.
V zahradách je ideální orientace terasy jih, jihozápad. Hospodářskou část navrhnu na osluněnou plochu, ale kompost do stínu. Podobně hledám místo i pro rostliny. Proto některé sortimenty zákazníkovi vymlouvám, pokud zahrada neposkytuje potřebné podmínky. Například rododendrony chtějí stín. Je tedy možné je vysadit k severní straně domu nebo počkat, až dorostou na zahradě stromy. Choulostivé rostliny vyžadují teplo jižní strany domu a chránit před větrem. Růže mají rády proudící vzduch, ale ne zimní mrazivé větry. A tak bychom mohli pokračovat o všech rostlinách. Proto je dobré sledovat přírodu a číst odbornou literaturu.*
Text
Iva Neumannová
Zahradní ateliér Iva Neumannová
www.zahradni-atelier-in.cz
Foto D. Šonský
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2017.