Londýn je nejen tradiční, ale i soudobá přehlídka vývoje v mnoha oborech. I v tom zahradnickém je možno si vybrat úplně nové, moderní realizace a přehlídky nových trendů, technologií výsadeb dřevin i květin a pečlivě je prozkoumat. Nicméně v Londýně a v jeho blízkém okolí se nalézají místa, která nadchnou a inspirují zahradníky z celého světa již desítky i stovky let.
Tato místa mají proti novým realizacím zcela jiného génia loci. Většinou navazují na historické budovy a člověk si při návštěvě více uvědomí pomíjivost lidského života ve srovnání se starými mohutnými stromy. Pokud se tedy ocitnete poblíž, určitě si na jejich návštěvu najděte chvilku, stojí to za to. První a nejznámější tradiční zahradnickou zastávkou v Londýně jsou Královské botanické zahrady v Kew. Na ploše 120 ha se nalézá živá ukázka zahradnických tradic a introdukce mnoha v současnosti již běžně používaných dřevin. Nalézá se zde jedna z vůbec největších sbírek rostlin na světě, na své si přijdou milovníci téměř veškeré flóry napříč všemi kontinenty.
Ústřední dominantou zahrady je nádherně rekonstruovaný Palmový skleník z poloviny 19. století, který je krásnou a funkční ukázkou viktoriánského stylu, dodnes velmi oblíbeného nejen v Anglii, těchto staveb na světě. Mimo Palmový skleník se zde nalézají ještě další dva mohutné skleníky chránící rostliny z více než deseti klimatických pásem světa. Sídlí zde také světově uznávané vědecké pracoviště zabývající se názvoslovím a systematickým tříděním rostlin. Jedinečný herbář botanických sběrů má přes sedm milionů položek od nejvýznamnějších cestovatelů a botaniků, jako byli např. Ch. Darwin, D. Livingston a mnozí další. Dřeviny v areálu drží mnohá „nej“ a čítají zástupce z celého světa. O významnosti areálu svědčí například i fakt, že od roku 2003 byl zařazen na seznam památek světového dědictví UNESCO.*
Text a foto
Ing. Adam Baroš,
VÚKOZ, v. v. i.
Celý text článku naleznete v Zahradnictví č. 8/2016.