O praktický seminář o možných způsobech protierozní ochrany svahů, který uspořádal minulý týden Svaz zakládání údržby zeleně v brněnské Botanické zahradě a arboretu MENDELU, byl velký zájem. Byl určený pro pracovníky realizačních firem, projektanty, pracovníky správy zeleně, pedagogické pracovníky a další odborníky v oboru. Kromě teorie nechyběla ukázka v terénu, kde si mohl každý účastník vyzkoušet, jak se kope zámek, správně pokládá a kotví geotextilie atp.
Na semináři vystoupil doc. Ing. Karel Zlatuška, CSc., projektant ze společnosti A.KTI, s. r. o., s přehlednou přednáškou o současném pojetí protierozní ochrany zemědělské a lesní půdy. Hovořil například o formách vodní a větrné eroze. Účastníky upozornil na webové stránky VÚMOP, které nabízí protierozní kalkulačku i monitoring eroze zemědělské půdy. Dále se doc. Zlatuška ve své úvodní přednášce zabýval možnými způsoby protierozních opatření. V druhém bloku hovořil a na příkladech posluchačům předvedl konstrukce a materiály pro ochranu půdy.
Ing. Jana Kalibová z České zemědělské univerzity v Praze hovořila o způsobech protierozní ochrany půdy v zahraničí. Nejlepší ochranou svahů je podle ní přirozená vegetace, kterou je potřeba podpořit vhodnou geosyntetikou, ať už jde o geotextilii (netkanou, tkanou, pletenou), výrobek jí podobný, geosyntetickou izolaci či geokompozit. Při ochraně proti vodní erozi je potřeba vzít v potaz kinetickou energii dešťových kapek, podpořit infiltraci vody, omezit povrchový odtok, zvýšit retenční kapacitu povrchu, zlepšit strukturu a pórovitost půdy a biologickou aktivitu půdy. Častým důvodem, proč se vegetace na svahu neuchytí, je nedostatek vláhy, výhodný je hydroosev, který kopíruje mikroreliéf povrchu a zároveň již obsahuje hnojivo.*
Více informací se dozvíte na stránkách časopisu Zahradnictví a týdeníku Zemědělec.