16.10.2015 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Okrasné listnaté dreviny pre verejnú zeleň

V súčasnosti snahou a cieľom v oblasti verejnej zelene nielen miest ale i obcí je prirodzená modernizácia vegetačných štruktúr tvoriace spoločný zelený životný priestor, nielen ich obyvateľov ale vo významovosti i pre návštevníkov.

Je preto dôležité okrem údržby, zachovávania tejto zelene priebežne prinášať v systéme modernizácie i inováciu a zatraktívňovanie v rôznych formách a podobách, ktorými by existujúca – pôvodná verejná zeleň ale i nové časti sadovnícky budovaných plôch prinášali hodnotný, esteticky zaujímavejší a dlhodobý výstup i prostredníctvom doplnkových, novozakladaných vegetačných prvkov v podobe druhov a odrôd okrasných listnatých drevín.

Text

Ing. PhDr. Martin Mellen, PhD.,

Ing. et Ing. Marián Sudzina, PhD.,

prof. Ing. Miroslava Kačániová, PhD.

SPU v Nitre

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, rád bych věděl, jak nejlépe pěstovat jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) okolo krajských silnic. Máme doporučeno sadit stromy o obvodu kmínku 16-18 cm s balem, výška cca 2-2,5m, ale v dané oblasti cca 450 m n/m a v otevřené krajině se silnými poryvy větru, máme velké problémy tyto stromy udržet ve svislém stavu a vlivem častých námraz a ledovky nám dochází k ohýbání a zlomení celé korunu. Proto se jako laik ptám, zda není vhodnější v takových podmínkách sadit lépe menší stromky, aby se lépe zakořenily a vytvořily silnější kmínek? Udržet takovou alej je velice nákladné, protože za každý zlomený či poškozený strom musíme vysazovat nový stejné velikosti a problém s rizikem zlomení korunky se nám jenom posouvá do další zimy. Předem děkuji za jakouko-li radu. Bc. Libor Blažek

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down