Pro zakládání nebo přísev trávníku je třeba vybrat vhodnou směs. Na trhu je nabízena řada produktů mnoha firem v různě velkých baleních. Zákazníci v obchodech často postávají bezradně u regálů a nevědí si s výběrem rady, protože nemají patřičné znalosti o travních druzích. Na obalech produktů bývá uveden typ trávníku, pro který se směs hodí, takový popis však může být někdy zavádějící.
Např. směs pro rychlé ozelenění, která obsahuje převahu jílku mnohokvětého (Lolium multiflorum) určitě splní požadavek rychlého klíčení a počátečního vývinu porostu, ale trávník nebude vytrvalý, neboť jílek mnohokvětý vydrží v průměru tři roky. Směs by se tedy hodila dobře pro dočasné ozelenění. Navíc jílek mnohokvětý tvoří ve srovnání s trávníkovými druhy mnohem větší množství hmoty a je třeba jej daleko častěji sekat.
Pracovníci profesionálních firem, které se zabývají zakládáním trávníků, bývají lépe informováni, ale i v jejich práci se občas setkáváme s chybami. Dobrým informačním zdrojem jsou webové stránky semenářských firem. Při jejich podrobnějším prozkoumání obvykle najdeme kromě orientačních popisů produktů i konkrétní druhové složení směsí, často s poznámkou, že odrůdové složení se může v průběhu roku měnit. Vzhledem k trhu je to pochopitelné. Použité odrůdy musí být registrovány v EU, ale nemusí být v Seznamu registrovaných odrůd ČR. Zda je odrůda registrována v ČR a zda je trávníkového typu, si můžeme ověřit na stránkách ÚKZÚZ. Obecně lze říci, že odrůdy šlechtěné nebo alespoň zkoušené a registrované u nás by měly být pro naše ekologické podmínky nejvhodnější.*
Prof. Ing. Miluše Svobodová, CSc., prof. Ing. Jaromír Šantrůček, CSc.,
katedra pícninářství a trávníkářství,
FAPPZ, ČZU v Praze
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2015.