Pěnišníky patří k velmi oblíbeným a často vysazovaným okrasným dřevinám jak ve veřejné zeleni, tak v soukromých zahradách. I když jsou splněny jejich požadavky na stanoviště a výživu, nemusí jejich vzhled odpovídat představám. Příčinou pak bývají různé patogeny a škůdci.
Choroby kořenů
Pěnišníky v kontejnerech, ale i sazenice a mladé rostliny ve volné půdě jsou náchylné k napadení půdními patogeny, zejména fytoftorami, způsobujícími hniloby kořenů a odumírání výhonů. Vyskytují se ve všech oblastech pěstování pěnišníků, zejména v substrátech a půdách s nedostatečnou drenážní vrstvou. Nejčastěji izolovanými druhy jsou Phytophthora cinnamomi, u R. simsii a R. catawbiense, pak Ph. cactorum, Ph. Citrophora a Ph. parasitica. Napadení kořenů se u některých druhů projevuje nápadnou změnou zbarvení listů z tmavě zelené na matně žlutozelené, s podvinujícími se okraji čepele.*
Text a foto doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu zahradnictví 5/2014.
Dobrý den,
u rododendronu vysazeného letos a jaře se objevil na listech sametově hnědý povlak, /až nyní v červenci/ který lze prsty setřít a list je znovu svěže zelený. Povlak je i ze spodní strany. O jakou chorobu se jedná a jak proti ní zakročit? Povlak je suchý, připomíná hnědý samet a po odstranění se sype.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobry den,
nikde se nemohu docist, co znamena, kdyz rododendronu cervenají spodni listi a pak odpadnou. Vrchni listy jsou zelene.
Dekuji za radu
Jitka