03.09.2014 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průhonická botanická zahrada na Chotobuzi

Okrasné rostliny doprovázejí člověka po celou jeho historii. Kromě růží patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám pivoňky, denivky a samozřejmě také kosatce. A právě na tyto rostliny se specializuje Průhonická botanická zahrada na Chotobuzi.

Mezi ostatními botanickými zahradami u nás má poměrně specifické postavení – je zaměřena pouze na relativně úzkou skupinu zahradnicky významných rodů. Většina expozičních záhonů je věnována jedné skupině rostlin. Odrůdy jsou řazené podle historického vývoje šlechtění od variability původních botanických druhů přes historické odrůdy, které vznikly ve starověku a středověku, po staré odrůdy se známým původem šlechtění a současné novinky. Expozice mají naučný charakter, který ukazuje sortiment v plné variabilitě a v historickém a genetickém vývoji.

Botanická zahrada byla v Průhonicích založena 1. ledna 1963 dohodou mezi Československou akademií věd a Ministerstvem zemědělství, a to delimitací části Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví. Původně byl součástí Botanické zahrady i Průhonický park, později se však park a zahrada stávají samostatnými odděleními Botanického ústavu. Od devadesátých let je zahrada administrativní součástí Správy Průhonického parku.*

Text a foto RNDr. Pavel Sekerka, Botanická zahrada Chotobuz

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down