14.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci begonií

Begonie patří k oblíbeným okrasným rostlinám. Rod Begonia zahrnuje na 1000 druhů, které rostou převážně v tropech Střední a Jižní Ameriky. Bylo vyšlechtěno mnoho různých odrůd v široké paletě barev a tvarů květů i listů. Také využití rostlin je velmi široké, od pěstování v bytech po výsadby na záhony nebo do okenních a balkónových nádob.

Druhová rozmanitost pěstovaných begonií znamená také odlišné nároky na pěstování. Nejlépe prospívají na částečně i silně zastíněných stanovištích v lehčím, dobře propustném kyselejším substrátu s bohatým obsahem humusu. Slunné polohy snášejí zejména begonie ozdobné květem. Optimální teplota pro begonie je v létě v rozmezí 20 až 25 °C a v zimě nesmí klesnout pod 18 °C. Všechny begonie vyžadují pravidelnou spodní zálivku, ne však trvalé přemokření. Přihnojujeme během doby kvetení každý týden hnojivem pro květ. Begonie okrasné listem začínáme přihnojovat od konce března do října. Begonie rozmnožujeme semenem, dělením hlíz a listovými nebo vrcholovými řízky. Begonie napadá řada chorob. Nejnebezpečnějším onemocněním jsou bakteriální a houbové hniloby. Ze živočišných škůdců se vyskytují často mšice.*

Text Ing. Antonín Köhler,

Foto Ing. Svatopluk Rychlý,

ÚKZÚZ, Opava

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Moje hlíznaté begonie letos nekvetly, listy byly skvrnité, z rubu až průhledné. Substrát a pěstování v pořádku, mám dlouholeté zkušenosti. Letos jsem objednala nové hlízy v zahradnictví Starkl, reklamaci neuznali. Mám zato, že se jedná o bakteriální nebo plísnovou chorobu. Mám napadané hlízy přezimovat nebo vyhodit ?

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down