22.04.2002 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka mezi trvalkami - Houttuynia

Houttuynia pochází z čeledi Saururaceae a je to nízká trvalka s plazivým oddenkem. Má střídavé, srdčité, řapíkaté lístky. Ty jsou kožovité a prochází jimi výrazná žilnatina. Na závěr k listům je třeba dodat, že jsou výrazně aromatické a to zejména po jejich rozemnutí. Kvítky Houtuynia jsou drobné, uspořádané v krátké válcovité klásky. Tyto klásky jsou podepřeny čtyřmi bílými listeny, které budí dojem jednoho bílého květu. Kvítky se objevují od června do srpna.

Houtuynia je původem z Himaláje a Japonska, pouze jeden druh pochází z Kalifornie. Ve své domovině se vyskytují podél vodních toků.
V zahradnictví se pěstuje jeden druh a to Houttuynia cordata, která má pěkný kultivar ’Chameleon’, a jak můžeme už z názvu odvodit, má pestrý list, dokonce tříbarevný. Na zelenočerveném podkladě jsou rozsety žluté skvrny. Druhý pěstovaný kultivar se jmenuje ’Plena’, ten má listy tmavě zelené, ale je plnokvětý. Původní druh dorůstá do 50 cm výšky, kultivary jsou nižší, jen okolo 30 centimetrů.
Pěstuje se zejména jako vlhkomilná trvalka u zahradních rybníků či jezírek. Stejně dobře jako ve vlhké, až bahnité půdě břehů vodních nádrží poroste ve stinném koutě zahrady. Nejlépe pod stromy s řidší korunou. Půda by měla být vlhčí, s vyšším obsahem humusu. Rychle se rozrůstá podzemními oddenky a v krátké době pokryje celou plochu na níž vytvoří hustý zelený, nebo pestrý koberec. Spon při výsadbě stačí 30 x 30 centimetrů, ale i více, vzhledem k rychlosti růstu.
Použití Houttuynie je ale ještě širší, vysadit jí můžete i do mělkých akvárií, či do nádrží ve skleníku, jako vodní trvalku. Za zmínku ještě jistě stojí, že ve své domovině se využívá jako léčivka, nebo se pěstuje jako zelenina, kdy se konzumují vařené listy.
Houttuynia nevyžaduje žádnou péči, zajistíme-li ji polostinné stanoviště a vlhčí půdu, roste úplně bezproblémově. Nevyžaduje zimní kryt, ani přihnojování. Je velice efektní a po všech stránkách doporučitelná. Množit ji můžeme lehce, a to dělením – nejvhodnější doba je na podzim, nebo z jara po vyrašení. Možný je i výsev drobného semene.
V poslední době je v sortimentu většiny zahradnických podniků, které nabízejí trvalky. Podobně jako u většiny rostlinného materiálu platí, že na podzim a u trvalek zejména na jaře je možnost koupě nejvyšší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down