K nejprestižnějším floristickým kláním v České republice patří bezesporu dvě soutěže s celorepublikovým významem. Jsou jimi národní soutěž a Mistrovství floristiky Děčínská kotva, která v letošním roce nakousne již čtvrtou desítku svého života a Brněnská růže, jejíž sedmý ročník se uskutečnil na sklonku loňské roku a právě o této soutěži bude nyní řeč.
Ač podstatně mladší, získala si Brněnská růže během své sedmileté existence přízeň jak soutěžících, tak odborné veřejnosti. Vešla do povědomí jako akce komorní, spíše společenského charakteru, která každý rok probíhá v jiném historickém objektu města Brna. Jen v roce 2000 udělal ředitel soutěže, pan Bohuslav Rabušic, výjimku a situoval soutěž do výstavních prostor státního zámku v Buchlovicích. Dalším výrazným specifikem soutěže jsou neobvyklá a zajímavá témata, spadající často až do oblasti volné umělecké tvorby. Ale zpět k aktuálnímu loňskému, sedmému ročníku.
Pro konání soutěže byl tentokrát zvolen v již tradičním pozdně listopadovém termínu Kulturní dům Sýpka v Brně-Medlánkách. Název trochu napovídá, ale plně nevystihuje objekt ani důvod, proč byl organizátory vybrán. Pro dokreslení vaší představy upřesním, že se jedná o historickou budovu bývalé sýpky, která si díky velmi citlivé rekonstrukci zachovala charakter věrný svému původnímu účelu. V uplynulém roce se Sýpka stala dějištěm několika floristických akcí, snad díky své specifické atmosféře, dýchající pro uměleckou tvorbu jakýmsi Geniem loci. Floristům se zde prostě líbí a určitě i dobře pracuje. Důkaz podaly výsledky soutěže devatenácti přihlášených, vesměs mladých nadějí naší floristiky. Soutěžní témata v sobě skrývala jak klasiku - kytici z živých květin určenou do rustikálního interiéru, tak malý floristický flirt v podobě zhotovení šperku pro svatební nebo slavnostní příležitost. Trojici témat dotvářel obraz ze sušených květů. Dalo by se říci, že téměř všechna zhotovená díla splňovala náročná kritéria současné floristické tvorby.
Jako obehrané klišé potom může znít konstatování, že to měla hodnotící komise tentokrát velice těžké. Měla! Ostatně jako vždy, když musí kromě měřitelných veličin postihnout také to neměřitelné, to, co chtěl autor svou prací vyjádřit, tu pointu, to sugestivní umělecké krásno, tu originalitu, ten nápad…
Tříčlenná komise hodnotila velice pečlivě a velice dlouho. Od samého začátku soutěže a v celém jejím průběhu chodila mezi soutěžícími, nekompromisně strhávala body za předpřipravennost konstrukce, všímala si již během vzniku jednotlivých děl techniky vazby i vhodnosti použitého a v propozicích předepsaného materiálu.
Soutěžní den gradoval ve večerních hodinách obvyklou vernisáží, kde jsme měli možnost pozastavit se v klidu s pozvanými hosty odborné květinářské i laické veřejnosti nad tou květinovou krásou a dokonce sami zhodnotit předvedené práce prostřednictvím anketních lístků. V průběhu večera převzal vítěz, teprve osmnáctiletý student prvního ročníku ČZU Praha-Suchdol a absolvent SZaŠ Brno- Bohunice Petr Matuška, soutěžící v barvách firmy KVĚTINY M , z rukou předsedkyně komise Ing. Jarmily Neugebauerové blahopřání a první cenu vítězi. Cenu věnoval Svaz květinářů a floristů a představuje účast vítěze na výstavě IPM Essen.
Díky sponzorům a organizátorům akce se většinou provolávají v úvodu. Mě to vyšlo na závěr, ale alespoň si je lépe zapamatujete. Zásluhy za sponzorování Brněnské růže 2001jsou připsány na adresách firem PARK v.o.s., Kadeřnictví JAZZ a KOREKT-INVEST s. r. o., a za organizaci na adrese Svazu květinářů a floristů a SZaŠ Brno-Bohunice. Já bych však na tomto místě chtěla poděkovat především všem soutěžícím a podnikům, které začínajícím i profesionálním floristům účast na soutěžích umožňují. Neb není větší odměnou pro organizátory, když připravená akce je soutěžícími akceptována a najde své zájemce o změření sil. Zpětnou vazbou v podobě připravenosti, úsilí a profesionality tak vzdávají hold organizátorům a z běžné akce udělají mistrovský kousek. Jsem přesvědčena, že na sedmém ročníku se to povedlo.
A co dodat závěrem? Brněnská růže se během své sedmileté existence ozdobila nálepkou dámy obdařené stylem a osobitým šarmem. Přejeme jí, aby se její šarm a vůně dále rozvíjeli a také v dalších letech obohacovala naši floristickou obec.