08.10.2002 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Integrovat neznamená jen spojovat

Integrovaná produkce ovoce není mezi českými pěstiteli neznámý pojem. Svaz pro integrované systémy pěstování ovoce Holovousy (SISPO) funguje od roku 1990 jako dobrovolné sdružení pěstitelů a zástupců výzkumu a je součástí OU ČR.

Zakládalo jej devět ovocnářských podniků, které přihlásily do integrovaného systému pěstování kolem 2000 ha ovocných sadů. V současné době sdružuje svaz 37 členů, z toho 34 pěstitelů obhospodařujících plochu 3500 hektarů sadů a tři nevýrobní podniky.
Integrovaná produkce neznamená pouze spojit ovocnáře v celek, ale také na základě zformovaných směrnic vypracovaných v roce 1992 a novelizovaných každé dva roky, závazně stanovit zásady pro zakládání nových výsadeb, doporučit vhodné odrůdy (odolné nebo rezistentní k chorobám) a podnože. Uvedeny jsou i vhodné systémy obdělávání půdy, hnojení a závlahy sadů. Směrnice udávají i nejvyšší přípustné obsahy chemických prvků (těžké kovy) v půdě, v průmyslových hnojivech a ovoci. Výsledky kontroly těžkých kovů na pozemcích jsou platné šest let, v ovoci dva roky.
Při sestavování Směrnic byla tendence zavést bonusy preferující určité technologické postupy (vyloučení pesticidů, biologická ochrana aj.) tak, jak je tomu v některých členských státech EU. Výsledně se ponechalo původní znění směrnic, protože nebyly vytvořeny podmínky pro zavedení bonusových kontrol. Ty jsou pracné a časově náročné. SISPO nemá profesionální kontrolní komisi, její členové tuto činnost vykonávají mimo své pracovní povinnosti bez nároku na odměnu.
K zavedení bonusové kontroly by mohl přispět státní dotační systém, který by stimuloval pěstitele k používání biologických a dalších ekologických způsobů pěstování.
Velká pozornost se věnuje ochraně ovocných výsadeb před chorobami a škůdci. Klade se důraz na uplatňování racionálního systému chemické ochrany se snahou o její minimalizaci. Upřednostňovány jsou přípravky s nižší toxicitou, šetrné k agroekosystému. Ochrana výsadeb se provádí při zjištění příznivých podmínek pro rozvoj chorob nebo přemnožení škůdců. Při regulaci živočišných škůdců se upřednostňují biotechnické a biologické metody ochrany (podpora přirozeného výskytu hmyzožravého ptactva a pernatých dravců, podpora predátorů a parazitů škůdců). Využíváním vhodných technologií při obdělávání půdy, hnojení, tvarování i řezu dřevin se zvyšuje fyziologická rovnováha ovocných rostlin.
Každý člen SISPO je svazovou kontrolní komisí kontrolován, zda dodržuje stanovené zásady pěstování. Komise následně informuje předsednictvo svazu o činnosti členů a navrhuje udělení svazových známek. Ty jsou nepřenosné a může je používat pouze podnik, kterému byly vydány a jen pro vybraný ovocný druh. Známku může získat ten pěstitel, který dodržuje směrnice a zásady svazu po dobu tří předchozích let. Platná je jeden rok, po jeho uplynutí musí známku znovu obhájit.
Kontrolní systém SISPO nenahrazuje kontroly jakosti potravin prováděné státními kontrolními orgány (ÚKZÚZ, MZe ČR, Hygienická služba apod.).
Integrovaná produkce představuje novou technologii pěstování kvalitního ovoce s ekonomicky příznivými výsledky. Škoda, že tento způsob šetrného pěstování nepatří v ČR k podporovaným – dotován byl pouze v letech 1990 až 1991. V těchto letech obdrželi členové SISPO zhruba osm milionů Kč dotací, přestože byly předloženy tři projekty intergrované produkce do výběrového řízení občanských sdružení u MŽP. Při roční výměře sadů 3000 ha to představuje částku necelých 250 Kč za rok na hektar ovocných sadů evidovaných v SISPO.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down