V poslední době se do popředí zájmu veřejnosti pomalu, ale jistě dostává otázka, jak vyřešit vytápění objektů. Svou velkou roli při rozhodování o tom, jaký typ vytápění zvolíme, hraje ekonomické hledisko.
Neustále rostoucí ceny elektrické energie a fosilních paliv nás proto nutí poohlížet se po alternativách, přijatelnějších pro naši peněženku. Neméně důležitá je také ekologická stránka věci. Jedním možným řešením vytápění, které je výhodné jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska, jsou zplynovací kotle na dřevo.
V prostorách zahrady Královské kanonie premonstrátů na Strahově funguje roku zplynovací kotel na dřevo české značky Atmos. V současné době je Atmos jedním z největších evropských výrobců kotlů na uhlí a dřevo.
Kotel Atmos Generátor DC 40 GS, vytápí strahovský skleníkový areál (celkem šest skleníků) o celkové ploše.... Dříve se zde využíval koks, který nahradilo dřevo, kterého je v okolních rozsáhlých zahradách a parcích dostatek. Výrobce udává, že na 1 kW výkonu kotle je potřeba 1 m 3 dřeva, takže ve strahovském komplexu by se jeho roční spotřeba pohybovala kolem 40 m 3.
Princip fungování kotle je založen na zplynování dřeva (obrácené spalování) s následným spalováním dřevního plynu v keramickém spalovacím prostoru. Dodávku vzduchu řídí odtahový ventilátor, který nejen zajišťuje rovnoměrné a efektivní spalování, ale svůj význam má i při roztápění kotle a vybírání popela, kdy snižuje vykuřování do kotelny na minimum. Dále je kotel vybaven směšovačem, jehož funkce je udržovat teplotu zpáteční vody na hodnotě minimálně 65 0C. S rostoucí teplotou vratné vody do kotle klesá množství kondenzujících dehtů a kyselin a tím se prodlužuje jeho životnost.
Problémy s dochlazováním kotle při výpadku elektrického proudu řeší chladicí smyčka proti přetížení, která se při havarijní teplotě pomocí ventilu na zpátečním potrubí zaplaví tlakovou vodou z vodovodního řádu. Situaci lze řešit i jinými způsoby, jako např. záložním energetickým zdrojem na čerpadle, zapojením jedné větve systému na samovolnou cirkulaci vody, nebo kombinace bojleru zapojeného jako chladicí výměník s ventilem.
Podmínky pro dobrou funkci kotle
Kotle Atmos mají poměrně malé rozměry a nízkou hmotnost, takže jejich prostorové nároky nebývají velké. Přesto je nutné, aby byly instalovány v suchém a dobře větraném prostředí.
Optimální provoz kotle je při výstupní teplotě vody 80 - 90 0C. Provozujeme-li kotel trvale při výkonu nižším než 40 % jeho jmenovitého výkonu a nebo pro ohřev teplé užitkové vody v létě, je z důvodu životnosti kotle nutný denní zátop. Nesmíme zapomínat na pravidelné čištění zásobníku paliva a zadního sběrného kanálu od popela a prachu. Pozornost se musí věnovat také komínu, kdy malý tah zkracuje životnost kotle, neboť ten více dehtuje a zanáší se. Nepříjemné je i kouření do prostoru při přikládání, ale tento problém částečně řeší odtahový ventilátor. Naopak, velký tah podporuje hoření v kotli, zvětšuje se spotřeba paliva a do komína jde zbytečně velká část tepla (vyšší komínová ztráta) a snižuje se tím vlastní účinnost kotle. Problém je možné řešit pomocí škrticí klapky, která se umístí do kouřovodu mezi kotel a komín.
Kotle se konstruují pro stálý provoz bez vyhasnutí, kromě doby, kdy je nutné je vyčistit. Interval čistění je daný konkrétními podmínkami. Obecně platí, že by to mělo být po 7 až 10 dnech provozu, ovšem záleží i na kvalitě spalovaného dřeva, zejména na jeho vlhkosti. Se zvyšující se vlhkostí se zvětšuje i tvorba nežádoucího dehtu. Používané palivo by nemělo přesáhnout 20% vlhkost.
Co má Atmos v nabídce?
Atmos vyrábí kotle od výkonu 15 kW, které jsou klasické bez zplynování, od 18 do 100 kW, které jsou řešeny jako zplynovací. V nabídce jsou také kotle na uhlí a dřevo od výkonu 18 do 80 kW. Zajímavý je systém zapojení kotlů s akumulátorem, kdy pracuje při plném výkonu podle obsahu akumulátoru, až do jeho nabití, kdy se nechá dohořet. Poté už jen za pomoci trojcestného ventilu se odebírá teplo. V topném období to může být až tři dny.