14.01.2003 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Síran nebo uhličitan hořečnatý?

Při hnojení hořčíkem je třeba zohlednit nároky plodin na hořčík, obsah hořčíku v půdě a zejména formu hořčíku v hnojivech. Nejdůležitější formy hořčíku používané v zemědělské a zahradnické praxi jsou uhličitany a sírany.

Uhličitan hořečnatý má velmi nízkou rozpustnost ve vodě, rychlost rozpouštění se zvyšuje v přítomnosti kyselin. Naproti tomu síran hořečnatý se ve vodě
rozpouští rychle a zabezpečuje vysokou koncentraci hořčíku v půdném roztoku. To je důležité v těch případech, kdy vysoká koncentrace iontů vápníku, vodíku nebo hliníku zabraňuje přijímání hořčíku rostlinou. S ohledem na různé chemické složení uhličitanu a síranu hořečnatého je nutno důsledně respektovat agrochemické podmínky pro jejich využití ke hnojení.
Na půdách s potřebou vápněné se doporučuje přívod bází (vápnění) prostřednictvím dolomitu CaMg(CO3)2. Pro neutrální a alkalické půdy je nejefektivnějším hořečnatým hnojivem kieserit (MgSO4.H2O), který můžeme upřednostnit i tehdy, když mají půdy málo hořčíku, avšak nemají žádné nároky na vápnění (např. mnohé písčité nebo organické půdy). K mimokořenové výživě se používá hořká sůl (MgSO4.7H2O). Na závěr uvádíme, že některé dovážené ledky (27 % N) obsahují také malé množství hořčíku, který je však ve formě dolomitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down