07.03.2003 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Corylus avellana ’Contorta’ - líska obecná ’Contorta’

Charakteristika rostliny
Lísky jsou keře a vzácněji stromy rostoucí v severním mírném pásmu. Známe asi 15 druhů. Vesměs jsou nenáročnými dřevinami. Dobře se přizpůsobují okolí a stanoviště.

Líska obecná roste u nás planě. Rodí lískové oříšky a četné odrůdy jsou pěstovány právě pro plody. Významně se uplatňuje také jako pionýrská dřevina. Přesto se zaměříme na její estetickou hodnotu a použití v okrasných zahradách. Ze sadovnicky významných odrůd jsme vybrali pozoruhodnou lísku obecnou ’Contorta’. Základní estetický prvek tvoří větve. Výrazně zkroucené vnášejí neobvyklý a tajemný prvek do zahrad. Nepravidelně průhledná koruna a vytvarované větve dávají pohledům nový rámec. Kůra je šedohnědá. Keř dosahuje výšky 2 až 4 m. Listy jsou světle zelené, střídavé, vejčité, dvojnásobně zubaté. Na podzim se vybarvují žlutě až hnědožlutě. Kvete velmi časně zjara. Keře jsou nápadné především žlutými svazečky jehněd. Koncem léta dozrávají drobné oříšky, které jsou jedlé. Slouží spíše pro zábavu anebo jako drobný pamlsek.
Nároky na pěstování
Líska roste poměrně rychle. Hodí se i do znečištěného městského ovzduší. Kořenový systém je bohatý a houževnatý. Na stanoviště není náročná, nesnese pouze chudé písčité půdy a půdy zamokřené. Ideální je hlinitá půda s dostatečným obsahem vápníku. Roste na slunci a v polostínu, je otužilá. Netrpí okusem zvěří.
Lísku vysazujeme na jaře nebo na podzim. V případě potřeby z kontejnerů i celoročně, pak ji musíme po výsadbě zalévat. Následné ošetření lísky není náročné. Řežeme pouze starší přehoustlé exempláře, které potřebují prosvětlit a odstranit překřížené větve. I starší exempláře můžeme přesadit, ale nezapomeneme na důkladnou zálivku. Po přesazení mohou načas ustat v růstu.
Použití
Lísku obecnou ’Concorta’ používáme zásadně jednotlivě. V zahradě působí výrazně, při nesprávném umístění až hrubě. Výborně vynikne i v bezlistém stavu. S popraškem sněhu nebo jinovatkou bývá ozdobou zimní zahrady. V předjaří oživují holý keř s tvarovanými větvemi zase žluté jehnědy. Lísku ’Concorta’ dáváme vždy na stanoviště, kde ji můžeme pozorovat zblízka. Vysazuje se také v japonských zahradách. Pro svůj menší vzrůst je oblíbeným prvkem předzahrádek. Povznese i malou plochu. Také se dává na dvorečky a uzavřené plochy u domu. V dostatečně velké nádobě ji můžeme pěstovat na balkoně nebo terase. Vynikne i na pozadí jehličnanů anebo v doprovodu červenolistých keřů. Roste od nížin až do podhůří. Pokroucené větve jsou oblíbené také v aranžérství, mohou se vkládat i bez další úpravy do váz.

Poznámka
Kromě uvedené odrůdy je zvláště dekorativní také C. avellana ’Tortuosa’. Větve má nejen výrazně pokroucené, ale ještě i propletené. Působí až bizardně. Dorůstá větších rozměrů, výška je v rozmezí 4 až 8 metrů a šířka 2,5 až 3,5 m. Pozoruhodná je kombinace pokroucené lísky s pokrouceným akátem (Robinia pseudoacacia ’Tortuosa’). Dosahuje však až 10 m, vyžadují již prostor. Méně místa vyžaduje „japonská vrba“ Salix ’Sekka’, dorůstá výšky 3 m. Vhodný podrost vytvoří například nízký skalník (Cotoneaster horizontalis). V nádobách lísku ’Concorta’ kombinujeme například s trvalkami s barevným listem a nízkými travinami. Dobrým partnerem jsou i libakvy (Gaultheria). V zimě upoutají červenými plody, které výborně kontrastují s konturami větví.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Zdravím,jsem zahrádkář a nejvíce mě v tomto oboru baví,když si rostlinu vypěstuji sám.V zahradnictví ve Veltruském zámku mi poradili toto,líska pokroucená,C.a.contorta se množí tak,že se řežou její rouby již začátkem prosince,uschovají ve vlhku a chladnu až do první mízy na jaře a pak se rouby lísky pokroucené roubují na lísku tureckou.Takto to dodržuji již 3 roky a marně.Nikdy se mi ani jeden roub neujal.Kde dělám chybu,poradíte mi prosím.V.Skala

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down