Již 26 let je u nás registrována jako podnož pro broskvoně Davidova broskvoň. Jde o selekci profesora Holuba z ČZU Praha s označením BD-SU-1.
Davidova broskvoň je planý druh broskvoně. Plody jsou nepoživatelné. Význam, kromě použití jako podnož, může mít pro rychlení větví a jako strom do parku. Jako podnož se místy využívá v Číně. V Kalifornii a na Floridě je používán jako podnož její kříženec s broskvoní obecnou označovaný Nemaguard. Tato podnož je vhodná do teplých oblastí, v chladnějších má nedostatečnou mrazuvzdornost.
Tento planý druh pochází z oblastí drsnějších, sušších, klima v jeho domovině je spíše kontinentálního charakteru. Daří se mu i na půdách alkalických s vyšším pH. V našich podmínkách je nápadná extremně raným kvetením a poměrně časným ukončováním růstu a vegetace.
Jaké jsou stromy na této podnoži na trvalém stanovišti?
V podnožovém pokusu byly stromy stejné odrůdy o 10 % větší a plodily o 25 % více než na kontrolní podnoži, kterou byl semenáč broskvoně obecné. Davidova broskvoň snížila i úmrtnost stromů. Příznaky zhoršené afinity na trvalém stanovišti nebyly zjištěny u žádné ze sledovaných odrůd. Podrůstání z kořenového krčku bylo u BD-SU-1 na únosné úrovni. V souběžném pokusu byl porovnán růst kořenů semenáčů Davidovy broskvoně a broskvoně obecné v závislosti na teplotě půdy. Byla zjištěná velká rozdílnost v hodnotě minimální teploty potřebné pro růst. U broskvoně obecné začíná růst při teplotě + 7 oC, semenáči Davidovy broskvoně postačuje teplota o cca 1 oC nižší. Velkým kladem je přizpůsobivost podnože BD-SU-1 alkalickým podmínkám půdy. Jejím použitím lze předejít fyziologické chorobě stromů způsobované nepřístupností železa. Planost druhu a nižší prahová teplota pro kořeny zřejmě resultuje v lepší osvojování živin a vláhy, což zlepšuje „výživu“ nadzemná části stromů a může vysvětlit vyšší efektivnost stromů a sníženou úmrtnost. Tyto klady se mohou zvýraznit v okrajových oblastech s chladnějšími půdami.
Pecky Davidovy broskvoně mají krátkou stratifikační dobu a to 1 měsíc. Pro vzejití postačuje podzimní výsev bez stratifikace nebo jarní výsev po jednoměsíční stratifikaci. Není potřeba vylušťovat jádra z pecek. Růst semenáčků je bujností podobný broskvoní obecné. Období mízy je kratší než u broskvoně obecné, očkování je potřeba ukončit asi o jeden týden dříve. Výrazně horší vlastností je nižší procento ujatých oček, což snižuje výtěžnost ve školce. To je hlavní příčinou malého zájmu školkařů. V některých letech zejména v chladnějších oblastech, je patrný v místě očkování klejotok. Pro zlepšení výtěžnosti je možno doporučit očkování podnože dvěma očky. Druhé očko se štěpuje alespoň 10 dní po naočkování prvého očka.
Získávání osiva je v důsledku velmi raného kvetení nejisté a nerovnoměrné. Osiva je většinou nedostatek. Podnož by měla být přednostně využita na stanoviště, kde se nejvíce využije jejích předností. Odběratel by měl uznat oprávněný požadavek školkaře na vyšší cenu stromku.