V roce 2002 sortiment ve slovenské Listině povolených odrůd (LPO) obohatily nově registrované odrůdy jablek, švestek, jedna meruňka a hruška.
Z jablek jsou to ´Goldstar´, ´Rajka´, ´Viktória´ a ´Aneta´, odrůdy, které byly vyšlechtěné v Ústavu experimentální botaniky AV ČR Praha, pracoviště Střižovice. Autory šlechtění jsou Ing. Jaroslav Tupý, DrSc. a Ing. Oto Louda.
Jabloně
´Goldstar´ (´Rubín´ x ´Vanda´) je zimní odrůda s raným nástupem do plodnosti. Dosahuje vysoké a pravidelné úrody. Strom má středně silný vzrůst a rozložitou korunou. Plod je středně velký až velký, plošekulovitého tvaru, slabě žebrovaný, s dlouhou, středně silnou stopkou a slabě lesklou žlutou slupkou. Dužnina je nažloutlá, měkčí až středně pevná, chuť nasládlá, příjemně aromatická. Zdravotní stav stromů je velmi dobrý. Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí a tolerantní k padlí. Hodí se především do teplých a středních poloh. V roce 2002 lépe odolala pozdním jarním mrazům.
´Rajka´ (´Šampion´ x nšľ.ÚEB 1200/1 ´Katka´ a následná selekce) je zimní odrůda, která se vyznačuje raným nástupem do plodnosti. Strom má středně silný vzrůst a rozložitou korunu. Středně velké plody (výška 61 mm, šířka 77 mm) dosahují průměrnou hmotnost 160 g. Jsou plošekulovité s hladkým povrchem, bez žeber, velikostně vyrovnané, souměrné, s hladkou, středně silnou slupkou. Základní barva je zelenožlutá, která je překryta rozmytou červenou. Dužnina plodu je šťavnatá a křupavá, krémové až mírně nažloutlé barvy, chuť je harmonicky vyrovnaná. Plody dosahují konzumní zralosti začátkem října a vydrží do konca ledna až začátku února. Úrody jsou vysoké a pravidelné. Zdravotný stav stromů je velmi dobrý. Je rezistentní proti napadení strupovitostí a tolerantní k padlí.
´Viktória´ (´Rubín´ x nšľ. ÚEB 1267/6 a následná selekce) – strom je slabšího až středně slabšího vzrůstu s rozložitou, pravidelnou korunou. Plody jsou velké, plošekulovitého, ke kalichu zúženého tvaru, středně žebrovité, s průměrnou hmotností 220 g (výška 72 mm, šířka 84 mm), velikostně vyrovnané, s hladkou silnou slupkou. Základní barva slupky je zelenožlutá, na osluněné straně s červeným líčkem. Dužnina je šťavnatá, křupavá, krémové až jemně nažloutlé barvy, s příjemně aromatickou a harmonickou chutí. Vstup do plodnosti je středně raný, doporučuje se pěstovat ji na slaběrostoucích podnožích typu M 9. Sklizňová zralost začína začátkem října, konzumní už koncem listopadu (i při dobrém skladovaní vydrží nejdéle do konce ledna).
´Aneta´ (´Šampion´ x nšľ. ÚEB 1200/1 ´Katka´) – strom je středně silného vzrůstu s pravidelně rozložitou korunou. Plody jsou středně velké až velké, plošekulovité, slabě žebrované, s tenkou, hladkou a téměř nemastnou slupkou. Základná barva je žlutá se středním podílem krycí červené barvy. Středně pevná, nažloutlá a šťavnatá dužnina je nasládlá a aromatická. Sklizňová zralost začína začátkem října, konzumní už koncom listopadu (při dobrém skladovaní vydrží do konca ledna až začátku února). Vstup do plodnosti je raný, úrody bývají vysoké a poměrně pravidelné i na silně vzrůstných podnožích. Při vysokých dávkach hnojiv bývají plody příliš velké a méně kvalitní, se sklonom k pihovitosti. Odrůda je rezistentní proti napadení houbovými chorobami a tolerantní k padlí.
Hrušky
´Dita´ (´Drouardova´ x ´Konference´ s následnou selekcí) – zimní odrůda vyšlechtěná na ŠS Těchobuzice. Vzrůst stromu je silnější, koruna pyramidální, hustá a polovzpřímená, s bohatým tmavým olistěním. Plody jsou velké, široce kuželovitého tvaru, velikostně i tvarově vyrovnané. Základní barva slupky je při sklizni zelená a při postupném dozrávání přechází do slamověžluté barvy bez líčka. Dužnina je smotanověbílá s nerovnou textúrou, středně šťavnatá, příjemně aromatická a mírně nasládlá. Do sklizňové zralosti přichádzají plody od poloviny října, do konzumní koncom prosince (pri skladovaní v chladírně vydrží až do konce února). Nemají sklon k otlačení, dobře sa přepravují. Středně raně vstupuje odrůda do plodnosti. Později však dosahuje pravidelnou a dobrou úrodu. Vhodnou podnoží pro intenzivní výsadby je kdouloň, s kterou dobře srůstá a tvoří rovné kmínky.
Meruňky
´Bergeron´ (z výběru francouzské odrůdy ´Begeron´, klon A 660) - vyšlechtěná na pracovišti MZLU v Lednici na Moravě. Odrůda sa vyznačuje pozdním začátkem kvetení a pozdním termínem dozrávání plodů. Odolnost proti namrzání v dřevě i květu je dobrá. Stromy jsou slabšího vzrůstu, vytvářejí řidší, středně rozložité koruny. Plody jsou středně velké, s průměrnou hmotností 46 g, tupě kuželovitého až vajcovitého tvaru, tvarově i velikostně vyrovnané. Základní barva slupky je světleoranžová. Chuť je dobrá, slabě nakyslá s typicky meruňkovým arómem. Dužnina je pevná. Při sklizni a přepravě se plody neotlačují, jsou dobře skladovatelné. Dužnina nepřiléhá k pecce, dobře se odděluje. Plody jsou vhodné na přímý konzum, ale i na konzervárenské zpracování. Zdravotní stav stromů je dobrý.